0

یک اقتصاددان: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی آبان ۹۸ تکرار می‌شود

بازدید 19<![CDATA[1 ساعت،22 دقیقه

استان‌وایر – حسین راغفر، اقتصاددان در گفتگویی که با روزنامه «تجارت» داشت، مسئولان حامی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را حافظان منافع مافیای اقتصاد ایران خواند.

راغفر می‌گوید پیامدهای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای جامعه پذیرفتنی نیست و «قطعا دوباره شاهد تکرار اتفاقات دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ خواهیم بود».

او در این‌باره توضیح داد: «منطق طرفداران حذف ارز ترجیحی و ۴۲۰۰ تومانی به ظاهر این است که از آنجایی که فساد در توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد و از آنجایی که گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود اما با ارز بالای ۳۰۰۰۰ تومانی در بازار به دست مصرف کننده می‌رسد بنابراین باید قیمت ارز را افزایش دهیم».

راغفر معتقد است با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت دلار که در حال حاضر ۲۸ هزار تومان است «به طور قطع افزایش پیدا می‌کند» و در بازار مصرفی به بالاتر از ۳۵ هزار تومان خواهد رسید.

به گفته این اقتصاددان یکی دیگر از پیامدهای این اتفاق، افزایش شدید تورم است.

«تجارت‌نیوز» روز سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰، نوشته است که «از چند روز گذشته زمزمه افزایش قیمت بنزین و رسیدن آن به ۱۴ هزار تومان شنیده می‌شود».

اجرای افزایش قیمت بنزین و رسیدن آن به ۱۴ هزار تومان پس از آن مطرح شد که قیمت جهانی نفت به ۸۵ دلار در هر بشکه رسید. این در حالی است که اعلام شد دولت در سال جاری قصد افزایش قیمت بنزین را ندارد و در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ هم مساله افزایش قیمت بنزین مطرح نشده است.

پیش از این در آبان ماه ۱۳۹۸، دولت دوازهم قیمت بنزین را به طور ناگهانی افزایش داد که باعث به خیابان آمدن مردم در سراسر کشور شد. در آن اعتراضات به گزارش «رویترز» ۱۵۰۰ شهروند ایرانی کشته شدند و از آن روزها با عنوان «آبان خونین» یاد می‌شود.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :