0

گلایه انجمن‌ صنفی شرکت‌های ویدئویی آنلاین نزد رییس‌جمهور از صداوسیما

بازدید 30<![CDATA[12 ساعت،6 دقیقه

انجمن صنفی شرکت‌های ویدئویی آنلاین (VOD و IPTV) در نامه‌ای به رییس‌جمهور ایران خواستار رسیدگی به تعدد نهادهای تنظیم‌گر این حوزه و دخالت بیشتر نظرات صنف شد. اخیرا علاوه بر «ساترا»، واحد نظارتی دیگری با عنوان «الماس» جهت نظارت بر محتوای تولید شده در شرکت‌های ویدئویی آنلاین راه‌اندازی شده است.

در این نامه که روز شنبه، ۲۴مهر۱۴۰۰، منتشر شد انجمن صنفی شرکت‌های ویدئوهای آنلاین خواسته که نقطه‌نظرات این صنف تخصصی در حوزه تنظیم‌گری VODها بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و تنها به دست صداوسیمای جمهوری اسلامی نباشد.

این نامه با توجه به اینکه «ابراهیم رئیسی»، رییس شورای عالی فضای مجازی را بر عهده دارد، خطاب به او نوشته شده است.

در سال ۱۳۹۴، صداوسیما سازمانی را با عنوان سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) تشکیل داد. این سازمان از ابتدای فعالیت تاکنون به دلیل سانسور چشم‌گیر در آثار پلتفرم‌هایی نظیر نماوا، فیلیمو، فیلم‌نت و تیوا، مورد انتقاد بسیاری از سازندگان محتوای صوتی و تصویری قرار گرفته است.

در این نامه تاکید شده که بیش ۱۰ هزار نفر در ماه در امر تولید محتوای نمایشی و غیرنمایشی پلتفرم‌ها در کنار نیروهای دانشگاهی و متخصص مشغول به فعالیت هستند.

انجمن صنفی شرکت‌های ویدئویی آنلاین «درک ناصحیح از اداره این پدیده نوظهور» را موجب بروز یک دعوای سیاسی و فرهنگی بر سر تصاحب صدور مجوز فعالیت پلتفرم‌های نمایش خانگی و محصولات آن‌ها دانست.

انجمن آورده که «پلتفرم‌ها نیز سردرگم در میان اظهار نظرهای عجیب نهادها روزگار می‌گذرانند» و «نهادهایی که هرکدام خود را به دلیلی متولی می‌دانند؛ یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صداوسیما».

در بخشی از این نامه آمده است: «محدودیت‌ها و رفتارهای اعمال‌شده یک سال اخیر توسط صداوسیما، چنان فضای کسب‌وکار و فعالیت پلتفرم‌ها را مخدوش و با تنش مواجه کرده است که در خوش‌بینانه‌ترین حالت، دیگر امکان اعتماد به گفتار، اقوال و تصمیمات مجموعه‌های ذی‌ربط برای رونق و حمایت از پلتفرم‌های VOD را نمی‌توان باور کرد. این در حالی است که نهاد تنظیم‌گر که اصالتا باید بی‌طرف باشد، به دنبال بسط اقتدار خود در این عرصه است و هم‌اکنون به‌عنوان رقیبی که از قضا خود را تنظیم‌گر هم می‌داند، اوضاع را بسیار پیچیده کرده است.»

انجمن با اشاره به شورای «الماس» که به‌تازگی توسط رییس قبلی صداوسیما برای نظارت بر تولیدات پلتفرم‌ها و اعطای مجوز تولید به آن‌ها راه‌اندازی شده، آورده است: «در مسیر غیراصولی اخیر مجموعه‌های ذی‌ربط سازمان صداوسیما با ادبیاتی مغایر با عملکرد واقعی‌شان سعی در گسترش ممیزی‌هایی که حاصل نگاه اشتباه به جامعه ایرانی است و هرازگاهی سامانه‌ای جدید مثل مورد اخیر موسوم به الماس را برای کنترل بیشتر و بیشتر راه‌اندازی می‌کنند.»

این انجمن راه اندازی سامانه‌های بیشتر را بازی با سرمایه‌های بخش خصوصی و نیروی انسانی که سرمایه کشور است دانست.

در بخشی از این نامه با اشاره به موضع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص وضعیت پلفترم‌ها آمده است: «از طرفی مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم سیاست یکی به نعل یکی به میخ را پیشه کردند، نه در هیبت متولی ظاهر شدند و نه آن را کاملا رها کردند و روز به روز از وظیفه ذاتی خود فاصله گرفتند و اساسا متوجه دوره جدیدی که عرصه صوت و تصویر در جهان وارد آن شده است، نشدند و در قالب قدیمی خود ماندند.»

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :