0

گفت وگوی تلفنی بایدن و مکرون؛ سفیر فرانسه در آمریکا به واشینگتن باز می‌گردد

بازدید 15جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در تماس تلفنی با بهبود روابط دو کشور موافقت کردند و قرار است که سفیر فرانسه به واشینگتن باز گردد.

در بیانیه مشترک روسای جمهوری دو کشور آمده است که جو بایدن و امانوئل مکرون به مدت ۳۰ تلفنی با یکدیگر صحبت کردند، و رهبران دو کشور توافق کردند که رایزنی‌های عمیقی را برای اعتمادسازی آغاز کنند و در پایان ماه اکتبر در اروپا ملاقات کنند.

آمریکا، بریتانیا و استرالیا هفته گذشته از تاسیس یک معاهده جدید امنیتی در منطقه اقیانوس‌های هند و آرام خبر دادند که براساس آن، آمریکا و بریتانیا فناوری و توانایی ساخت زیردریایی‌های دارای نیروی محرکه هسته‌ای را در اختیار استرالیا قرار می‌دهند، امری که باعث شد استرالیا قرارداد خود با نیروی دریایی فرانسه برای ساخت ناوگان زیردریایی‌های الکتریکی-دیزلی را لغو کند.

این اقدام واکنش فرانسه را به دنبال داشت و این کشور سفرای خود را از واشینگتن و کانبرا فراخواند. وزیر خارجه فرانسه هم این اقدام را «خنجر» زدن از پشت توصیف کرده بود.

این نخستین بار بود که فرانسه سفیر خود را از ایالات متحده که قدیمی‌ترین متحد خود است، فرا خواند، اگرچه واشینگتن می‌گوید که پیش از امضای این معاهده پاریس را در جریان گذاشته بود، اما مقام‌های فرانسوی این موضوع را رد کردند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، هم تماس تلفنی جو بایدن و امانوئل مکرون را «دوستانه» توصیف کرد.

او اضافه کرد، رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی دوستانه با رئیس جمهور فرانسه داشت د و آنها توافق کردند در ماه اکتبر ملاقات کنند و مشورت های نزدیک را ادامه دهند و در زمینه‌های مختلف با هم همکاری کنند.

با استفاده از رویترز و رادیو فردامنبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :