0

گزارش هفتگی وضعیت حقوق بشر در کردستان ایران

تصویر پیدا نشد !
بازدید 10


گزارش هفتگی وضعیت حقوق بشر در کردستان ایران

آژانس خبری موکریان در کردستان ایران با انگیزه اطلاع رسانی بموقع و موثق و به قصد شکستن سکوت و سانسور خبری موجود در این بخش از جغرافیای ایران و دلخوش از اینکه در این راه تنها هدف رساندن صدای بی صـدایان و فریاد خاموشـان به گوش مردمان جویای حقـیقت و همچنین بااعتقاد به کار حرفه ای ، شروع به فعالیت نموده در نظر دارد که از مهر ماه سال جاری گزارشی هفتگی از وضعیت حقوق بشر در مناطق کردنشین به مخاطبین خود ارائه دهد.

قابل توجه است که در این زمینه نیز پیشتر در برخی از رسانه های خارج از کشور و به استناد منابع مختلف، فعالیت هایی صورت گرفته اما تفاوت کار آژانس در این زمینه استناد به گزارش های خبری و اخبار انتشار یافته در وب سایت موکریان است که به دلیل حساسیت های موجود، منابع خبری آن مشخص، در دسترس و قابل دفاع است.

لذا از تمامی دوستان و عزیزان مخاطب وب سایت موکریان انتظار می رود همچون گذشته ما را در پربارتر کردن این مهم یاری نموده و از پیشنهادات و انتقادات خود بهره مند سازند

1
بازداشت پانزده شهروند توسط نیروهای امنیتی در بانە

موکریان ـ ‌چند شهروند بانەای از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

برپایەی گزارش رسیدە بە خبرنگار موکریان در بانە، روز پنجشنبه بیستم آبان ماه ١٤٠٠، پانزدە شهروند اهل بانه توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت گردیدند.

براساس همین گزارش هویت این پانزدە شهروند، صلاح پزشکی، رفیق پزشکی، شورش پزشکی، منا پزشکی، بهزاد پزشکی، کریم پزشکی، حاجی ابوبکر پزشکی، لقمان پزشکی، فرهاد پزشکی، فرزاد پزشکی، احمد پزشکی، شکراللە پزشکی، سعید رشیدی، جمال مروتی و عثمان محمدپور اعلام شدە است.

لازم بە ذکر است پس از بازداشت این افراد، منزل تعدادی از آنان که اهل روستاهای نجنه، چومان، کوپیچ و نمشیر از توابع بانه هستند توسط ماموران بازرسی شدە است.

تا لحظەی تنظیم خبر از دلایل بازداشت و اتهام‌های احتمالی این افراد اطلاعی در دست نیست.

2

مجروح شدن دو کولبر براثر انفجار مین در مناطق مرزی بانە

موکریان ـ دو کولبر در مناطق مرزی بانە براثر انفجار مین زخمی شدند.

بە گزارش رسیدە بە آژانس خبری موکریان، صبح روز یکشنبە 23 آبان ماە 1400، دو کولبر اهل شهر صاحب از توابع سقز بە نام‌های آروین شوکتی و یاسین کریمی براثر انفجار مین در مرز هەنگەژال بانە مجروح شدند.

برپایەی همین گزارش این افراد جهت مداوای پزشکی بە بیمارستان صلاح‌الدین بانە منتقل شدند.

3
بازداشت دو شهروند توسط نیروهای امنیتی در سقز

موکریان ـ دو شهروند اهل روستایی از توابع سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

برپایه گزارش رسیده به خبرنگار موکریان در سقز، روز پنج‌شنبه ۲۰ آبان‌ماە ۱۴۰۰، یک شهروند اهل روستای مەلقەرەنی از توابع سقز بە نام عبداللە مهجور، ٥٥ ساله، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس همین گزارش، نیروهای امنیتی همزمان با بازداشت عبداللە مهجور اقدام به بازداشت محمد مهجور، ٣٦ ساله، پسر عموی ایشان نیز نمودەاند.

لازم بە یادآوریست عبداللە مهجور پیشتر بە اتهام عضویت در یکی از احزاب کوردِ اپوزیسیون جمهوری اسلامی بە تحمل ٧ سال حبس محکوم شدە بود.

تا لحظەی تنظیم خبر از دلایل بازداشت و اتهام‌های احتمالی این افراد اطلاعی در دست نیست

4
بیانیەی شماری از فعالان مدنی کردستان نسبت به بازداشت های گستردەی اخیرشهروندان

موکریان ــ به بازداشت های گسترده در کردستان پایان دهید.

به گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، شماری از فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری کردستان با نوشتن بیانیەای نسبت به بازداشت های گسترده اخیر در شهرهای کردستان انتقاد کردند و خواهان پایان دادن به این برخوردها شدند.

متن کامل بیانیه فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری کردستان کە نسخەای از آن به دست موکریان رسیده، بدین شرح است:

در تنگنای این روزها که همه بر آن واقفیم و فقر،بیکاری و دغدغه معیشت سایه خود را بر این ملک و دیار گسترانیده، کردستان هم جدای از این تنگناها نبوده و شاخص های فلاکت و فقر به گواه آمارها موید وضعیت بسیار بد کردستان در این روزها است.در چنین فضای نومیدانەای متاسفانه بازداشت گسترده برخی از فعالان و جوانان کرد نگرانی خانواده ها و جامعه کردستان را دو چندان کرده و فشارهای خارج از قاعده و قانون امنیتی مزید بر وضعیت نامناسب معیشتی عرصه را تنگ تر و فشارهای روحی و روانی را بر همگان تشدید کرده است.

این گونه برخوردها و بازداشت های فلەای در تضاد با وعدەهای رئیس جمهور و رئیس قوەقضاییه است که در چند ماه اخیر بارها در تریبون های رسمی به مردم وعده می دادند.ما شماری از فعالان سیاسی و مدنی و حقوق بشری کردستان تداوم این گونه رفتارها و برخوردها را ناقض حقوق اساسی و شهروندی مصرح در قانون اساسی و کنوانسیون های مدنی و سیاسی پذیرفته شده توسط دولت جمهوری اسلامی می دانیم و در پایان خواهان توقف این بازداشت ها و آزادی بازداشت شدەگان اخیر هستیم.

5
بازداشت چند شهروند توسط نیروهای امنیتی در مریوان

موکریان ـ چند شهروند مریوانی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش رسیدە بە موکریان، روز جمعه 21 آبان ماە 1400، شش شهروند اهل روستای نی از توابع مریوان بە نام‌های محمد احمدی، عبدالرحمان اشتک، فرید درخشانی، کیوان مینویی، ادریس بهرامیان و عبدالرحمان افشار از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

برپایەی همین گزارش ماموران پس از بازداشت این افراد، منزل آنان را نیز بازرسی کردەاند.

تا لحظەی تنظیم خبر از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحە علیە این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

6
تجمع کارگران کارخانه سیمان ایلام

موکریان ــ کارگران کارخانه سیمان ایلام تجمع کردند.

به گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، به دنبال تعطیل شدن کارخانه سیمان ایلام، کارگران آن در محوطه کارخانه تجمع کردند و خواستار اتصال دوباره گاز و از سر گرفتن تولید در این کارخانه در سال مانع زدایی ها شدند.

در همین راستا روابط عمومی شرکت گاز ایلام نیز در پاسخ به مطالب منتشر شده در فضای مجازی پیرامون این موضوع، شفاف سازی کرده و طی جوابیه ای ضمن شرح نامه نگاریهای لازم جهت تامین سوخت مورد نیاز کارخانه و بی توجهی مسئولین آن نسبت به این مهم، گفته است: علیرغم اینکه شرکت سیمان ایلام با فعالیت تولیدی مداوم خود دارای درآمد مستمر بوده ولی متاُسفانه دارای ارقام بدهی بسیار سنگین بابت عدم پرداخت گازبهاء به شرکت گاز استان بوده و نه تنها فشاری از بابت تسویه بدهی به آن شرکت وارد ننموده بلکه با استفاده از روشهای مختلف از جمله اختیارات قانونی مدیر عامل شرکت گاز استان، کسب مجوزهای لازم از ستاد، امهال و تقسیط بدهی و غیره همکاری همه جانبه‌ای با شرکت مذکور انجام داده‌است بطوریکه هم اکنون نیز دارای بدهی ۱۰۰ میلیارد ریالی بوده ولی شرکت گاز استان در جهت کمک به رونق تولید استان و جلوگیری از توقف کارخانه این تعاملات را انجام داده است.

7
نقض حکم اعدام حسین خیری، زندانی کورد در دیوان عالی کشور

موکریان ــ حکم اعدام حسین خیری لغو شد.

به گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، حکم اعدام حسین خیری زندانی کورد، توسط دیوان عالی کشور نقض شد. وی پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “محاربه از طریق تخریب اموال مردم به قصد مقابله با نظام” به اعدام محکوم شده بود.

بابک پاکنیا وکیل دادگستری، با انتشار توئیتی از پذیرش فرجام خواهی و نهایتا نقض حکم صادره علیه این زندانی در دیوان عالی کشور خبر داد.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :