0

کرونا در ایران؛ چرا واکسن آنفلوآنزای داخلی خریدار ندارد؟

بازدید 12<![CDATA[4 hours, 3 minutes

طی روزهای اخیر، مسوولان از هم‌زمانی شیوع دو ویروس کرونا و آنفلوآنزا و تاثیر آن در افزایش شمار موارد بستری سخن به میان آورده‌اند. این در حالی است که در سال جاری، جمهوری اسلامی اعلام کرده بود با توجه به تولید واکسن آنفلوآنزای داخلی، واکسیناسیون برای این ویروس فصلی انجام خواهد شد. اما بنا بر گزارش‌های منتشر شده، بخش غالب واکسن آنفلوآنزا از طریق واردات به کشور رسیده و از نیاز چند میلیونی مردم ایران برای این واکسن، تنها ۲۰۰ هزار دوز توسط شرکت‌های داخلی تولید شده است؛ واکسنی که به گفته «علی فاطمی»، نایب رییس «اتحادیه داروسازان ایران»، به «ایران‌وایر» به دلیل یکسان بودن آن با نمونه خارجی، با استقبال مواجه نشد.

***

«رضا مساعد»، رییس اداره مطالعات بالینی سازمان غذا و دارو در تاریخ ۱۱ آبان ۱۴۰۰ اعلام کرد: «واکسن ایرانی آنفلوآنزا در مطالعه کارآزمایی بالینی با نمونه خارجی مقایسه شد و پس از قطعیت ایمنی و اثربخشی در مقایسه با نمونه خارجی، تاییدیه برای مصرف در داخل کشور را گرفت.»

یک روز بعد، بنا بر گزارش سازمان غذا و دارو، قیمت واکسن ایرانی در داروخانه‌ها ۲۰۰ هزار تومان اعلام شد.

پیش از این، در روز ۲۷ مهر ۱۴۰۰، «حیدر محمدی»، مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفته بود برخلاف وعده‌های پیشین مبنی بر تحویل یک و نیم تا دو میلیون دوز واکسن آنفلوآنزای داخلی، تنها ۲۰۰ هزار دوز به داروخانه‌ها تحویل داده شده است.

ایران از سال‌ها پیش به دنبال تولید واکسن آنفلوآنزا بوده است. سالانه بیش از دو میلیون دوز از این واکسن برای استفاده گروه‌های پرخطر که شامل زنان باردار، سالمندان بالای ۵۵ سال، بیماران خاص و صعب‌العلاج و سایر گروه‌های در معرض خطر می‌شود، وارد کشور می‌شد.

در فروردین ۱۴۰۰، رسانه‌های ایران از تولید واکسن آنفلوآنزای فصلی نوترکیب چهار ظرفیتی در همکاری دو شرکت «آریوژن فارمد» و «نیواد فارمد البرز» خبر دادند.

«امیرحسین عبدالغفاری»، مدیرعامل شرکت نیواد فارمد البرز گفته بود با تولید سالانه سه تا پنج میلیون دوز واکسن، نیاز کشور رفع خواهد شد؛ واکسنی که با تولید آن به گفته مسوولان، ایران تبدیل به دومین شرکت تولید واکسن آنفلوانزای نوترکیب جهان پس از کشور فرانسه شد. هرچند بنا به اظهارات عبدالغفاری، ۳۰ تا ۴۰ درصد مواد اولیه این واکسن از خارج تامین می‌شود.

هم‌چنین براساس برآوردها، تولید داخلی این واکسن حداقل ۳۰ میلیون دلار و در صورت تولید انبوه این واکسن در ایران، سالانه تا ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به همراه خواهد داشت.

قیمت واکسن آنفلوآنزای داخلی و خارجی یکسان است

بهترین زمان برای دریافت واکسن آنفلوآنزا پیش از آغاز فصل پاییز است. با توجه به این که اثربخشی این واکسن نیاز به مدت زمان دو هفته‌ای دارد، عموماً پیشنهاد می‌شود در شهریورماه یا نهایت در مهرماه این واکسن تزریق شود.

با این وجود، نه تنها واکسن داخلی برای تزریق به موقع آماده نشد بلکه تا اواخر مهر طول کشید که واکسن‌های خارجی در بازار توزیع شوند.

«حیدر محمدی»، مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در تاریخ ۲۷ مهرماه اعلام کرد حدود دو و نیم میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا از تامین‌ کننده خارجی تهیه خواهد شد. او گفته بود یک و نیم میلیون آن وارد کشور شده است.

بنا بر اظهارات محمدی، از حدود دو و نیم میلیون دوز، ۱.۸ میلیون دوز برای گروه‌های پرخطر به صورت رایگان توزیع می‌شود. باقی واکسن‌ها نیز با قیمت مصوب ۲۰۶ هزار تومان به فروش خواهد رسید؛ قیمت مصوبی که با قیمت واکسن نمونه داخلی برابر بود.

«علی فاطمی»، نایب رییس «انجمن داروسازان ایران» در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» با اشاره به این که واکسن آنفلوآنزای وارداتی از کشور هلند و فرانسه در مهرماه در داروخانه‌های کشور توزیع شد، گفت: «از آبان ماه هیچ دوز واکسنی به کشور وارد نشده است.»

او گفت داروخانه‌ها از واکسن داخلی آنفلوآنزا با نام تجاری «فلوگارد» استقبال نکردند. فاطمی در این‌ باره توضیح داد: «دلیلش این بود که قیمت واکسن داخلی با واکسن خارجی یکسان بود.»

فاطمی ادامه داد: «از ابتدا قرار بود که واکسن تولید ایران خیلی ارزان‌تر از خارجی باشد که مردم توان پرداخت آن را داشته باشند ولی متاسفانه قیمت با واکسن خارجی یکسان بود.»

به گفته فاطمی، قیمت واکسن آنفلوآنزای خارجی نیز در سال جاری پنج برابر افزایش قیمت داشته است.

او گفت واکسن ایرانی هم‌چنان در بازار موجود است چرا که با استقبال خوبی مواجه نشد.

هشدار درباره احتمال اپیدمی دوقلو کرونا و آنفلوآنزا

طی روزها اخیر، «محمدمهدی گویا»، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از خطر نزدیک شدن به آستانه هشدار شیوع آنفلوانزا خبر داد.

به گفته او، تا روز چهارشنبه سوم آذر ۱۴۰۰، بیش از ۲۰۰ مورد آنفلوآنزا در ایران ثبت شده است.

گویا معتقد است موارد آنفلوانزا در ایران در حال افزایش است و هم‌زمانی این بیماری با شیوع کرونا مرگبارتر خواهد بود.

در اظهار نظری دیگر، «حمید سوری»، رییس کارگروه بهداشت قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا می‌گوید احتمال رخ‌داد اپیدمی دوقلو دو بیماری کووید-۱۹ و آنفلوآنزا وجود دارد. او برای این ادعا به مواردی چون تداوم فراوانی نسبی موارد ابتلا به کووید-۱۹، سه رقمی بودن مرگ‌ها در برخی روز‌ها و کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به حدود ۵۰ درصد استناد می‌کند.

بنا بر اعلام مسوولان، در حال حاضر آنفلوآنزای فصلی نوع «H3N2» در کشور شایع است.

تبعات حمایت از واکسن داخلی

این اولین بار نیست که سلامتی شهروندان به دلیل حمایت از تولید واکسن داخلی به خطر می‌افتد.

تولید انبوه واکسن کرونای ایرانی که تبلیغاتی بسیاری در خصوص تولید آن انجام شده بود، پس از چندین ماه وعده و وعید در نهایت با شکست مواجه شد.

«ستاد اجرایی فرمان امام» چندین بار طی سال جاری اعلام کرد که تا شهریور ماه، میزان تولید خود را به ۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا خواهد رساند.

«علی خامنه‌‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی نیز که پیش از آن واردات واکسن‌های کرونای امریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرده بود، با تزریق واکسن «برکت» و گفتن این که تولید واکسن داخلی در اولویت است، از این واکسن حمایت کرد.

در نهایت نیز با توجه به افزایش موارد فوتی‌ها به روزانه ۷۰۰ تن، آن هم به استناد به منابع رسمی و شکست پروژه واکسن «کوو ایران برکت»، واردات واکسن خارجی شدت گرفت.

تاخیر در تامین میزان واکسن در پیک چهارم و پنجم کرونا بنا بر گزارش‌ها باعث مرگ ۳۵ هزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا شد.

«علی تاجرنیا»، فعال سیاسی شهریور ماه گفته بود ستاد اجرایی فرمان امام هر دوز واکسن را به قیمت ۲۰۰ هزار تومان به دولت فروخته است.

بنا بر گزارش‌ها، تا روز۳۰ آبان ۱۴۰۰، بیش از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن برکت تحویل وزارت بهداشت شده است و حدود ۹ میلیون دوز واکسن دیگر نیز پس از طی مراحل کنترل کیفیت، به زودی تحویل این وزارت‌خانه خواهد شد. با احتساب این مقدار، ستاد اجرایی فرمان امام تاکنون سه‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از راه فروش واکسن برکت به دولت درآمد داشته است.

حال ماجرای مشابه‌ای درباره تولید واکسن آنفلوآنزا شکل گرفته است با این تفاوت که واکسن برکت به صورت رایگان توزیع شد ولی برای واکسن آنفلوآنزا، شهروندان باید هزینه‌های واکسن داخلی را بپردازند.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :