0

چرا واشنگتن نمی تواند از شر محمد بن سلمان خلاص شود, بوسيله‌ىنویسنده Walid CHARARA برگردان شروين احمدي (Le Monde diplomatique

بازدید 14


محمد بن سلمان (MBS) بدون شک متحدی نگران کننده و مشکل آفرین برای دولت جو بایدن است. البته رئیس جمهور آمریکا به ولیعهد عربستان سعودی مانند همتای روس خود حمله نکرد و او را قاتل نخواند. اما در طول مبارزات انتخاباتی خود ، او پادشاهی عربستان را متهم کرد که مانند یک «دولت شرور» رفتار می کند. در آن زمان ، این امید افزایش یافته بود که ایالات متحده شاهزاده خونریز را «مجازات» می کند و به شیوه های مختلف برای منزوی کردن وی ، محدود کردن قدرت او و شاید جایگزینی اش در زمان مناسب اقدام کند. برخی هنوز این وظیفه را در دستور کار رئیس جمهور می دانند ، هرچند که به تعویق افتاده است.

اما اولین ناامیدی زمانی رخ داد که افشای مسئولیت مستقیم بن سلمان در قتل وحشیانه جمال خاشقجی توسط سرویس های اطلاعاتی آمریکا ، منجر به هیچ اقدامی از سوی دولت بایدن علیه وی نشد. ناامیدی با گزارش های مربوط به مداخله عمده آمریکا در هفته های اخیر در مدیریت جنگ در یمن بازهم بیشتر شد. دولت جدید واشنگتن بصورتی ناگهانی سیاست خود را در مورد انصار الله (حوثی ها) ، علیرغم حذف نام جنبش از لیست سازمان های تروریستی ، سخت تر کرد.

امری که در تناقض با این امید بود که واشنگتن به زودی به جنگ یمن خاتمه و به خواسته های بشردوستانه یمنی ها پاسخ می دهد. تحلیل های «خوش بینانه» مجموعه ای از ملاحظات ساختاری و ویژگی روابط آمریکا و عربستان و همچنین استواری اتحاد بین آنها را نادیده می گیرد. به ویژه وزن تعیین کننده کارتل های فروش سلاح در روند شکل گیری سیاست خارجی واشنگتن در قبال رهبران ریاض ، و ترس از برهم خوردن تعادل داخلی یک متحد که توسط یک گروه به رهبری بن سلمان کنترل می شود. همه اینها در چارچوب بین المللی که توازن قدرت در آن به سرعت در حال تغییر است ، و چین و روسیه در مناطق نفوذ «انحصاری» آمریکا رخنه می کنند.

ادامه مقاله

https://orientxxi.info/magazine/art…Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :