0

چرا باید آموزش جنسی و جنسیتی را از سنین پایین کودکی آغاز کنیم؟

بازدید 28<![CDATA[9 ساعت،40 دقیقه

شایا گلدوست

من، «شایا گلدوست»، زن ترنس و کنش‌گر جامعه رنگین‌کمانی، هر هفته دوشنبه در اینستاگرام «ایران‌وایر» با یکی از کنش‌گران و اعضای جامعه رنگین‌‌کمانی درباره مسایل و مشکلات مربوط به این قشر گفت‌وگو می‌کنم.

در جامعه‌ای مانند جامعه ایران، آموزش‌ درست و کافی درباره مسایل و‌موضوعات جنسی و‌ جنسیتی وجود ندارد و صحبت درباره این مسایل، یک تابوی اخلاقی و فرهنگی تلقی می‌شود. خانواده‌ها، والد یا والدین نسبت به این موضوعات اطلاعات و آگاهی کافی ندارند، به همین دلیل لزوم آموزش صحیح به کودکان از سنین پایین توسط سیستم آموزشی بسیار احساس می‌شود.

در این برنامه، به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، «آوا دباغ»، مترجم و آموزش‌گر مسایل مربوط به جنسیت و سکشوالیته کودکان از لزوم آموزش مسایل جنسی و جنسیتی به کودکان صحبت می‌کند و اهمیت آگاهی کامل خانواده‌ها، والد و والدین و افرادی که با کودکان در ارتباط هستند به این موضوعات.

سازمان مردم‌نهاد «اسپکتروم» وب‌سایت‌های مختلفی برای آموزش مسایل جنسی و جنسیتی دارد. آوا نیز بخشی از این سازمان است که در آن هدف آموزش به کودکان و بزرگ‌سالانی که با کودکان در ارتباط هستند را دنبال می‌کند. این بزرگ‌سالان شامل والد، والدین و مربیان مهد و مهدکودک می‌شوند.

****

ایده راه‌اندازی آوا از‌کجا آمد و چرا تصمیم به راه‌اندازی چنین وب‌سایتی گرفتید؟

  • با توجه به تجربیاتی که در وب‌سایت‌های دیگر داشتیم، خلاء آموزش برای کودکان در رسانه‌های فارسی زبان بسیار احساس می‌شد. مسایل مربوط به سکشوالیه و آموزش جنسی و جنسیتی همیشه تابو‌یی بین خانواده‌ها بوده‌اند و ما احساس کردیم به عنوان یک رسانه، باید به این موضوع بپردازیم و روی آن کار کنیم. ما به خانواده‌ها و بزرگ‌سالان سرنخ‌هایی برای صحبت درباره این مسایل با کودکان می‌دهیم. یکی از این راه‌ها، کتاب است. با ترجمه کتاب‌هایی که مربوط به سکشوالیته و آموزش به کودکان هستند، این کار را انجام می‌دهیم و به صورت ویدیو منتشر می‌کنیم؛ هم برای بزرگ‌سالان، هم برای کودکان. آموزش جنسی و‌ جنسیتی وظیفه‌ای است که سیستم آموزشی بر‌ گردن دارد و‌ مانند بسیاری از کشورها، می‌بایست از مدارس آغاز شود. اما متاسفانه در سیستم آموزشی کشور، این‌ وظیفه به درستی انجام نمی‌شود. علاوه بر آن، مشکلات فرهنگی که در این باره وجود دارند، باعث می‌شوند افراد در سنین نوجوانی و جوانی با مسایل بسیار زیادی روبه‌رو شوند. البته امروزه با وجود شبکه‌های اجتماعی و افراد فعال در این حوزه، تا حدودی گردش اطلاعات انجام می‌شود و شرایط کمی بهتر شده است.

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که نباید از سن پایین با کودک درباره مسایل جنسی و‌ جنسیتی حرف زد چون مناسب سن کودک نیستند. از نظر شما، چرا این آموزش‌ها ضروری هستند و چه تاثیری بر‌ زندگی فرد در سنین بالاتر می‌گذارند؟

  • منظور از آموزش در سنین پایه این نیست که مستقیم با کودکان درباره سکس صحبت کنیم بلکه در سنین پایه درباره بدن، شناخت اعضای بدن، قسمت‌های خصوصی و تفاوت اندام خصوصی در انسان‌ها صحبت می‌کنیم. این امر باعث می‌شود که کودک بتواند با بدن خود ارتباط برقرار کند و خودش و دیگران را بپذیرد. صحبت درباره این مسایل باعث می‌شود که کودکان به اعضای خانواده، والد یا والدین اعتماد کنند و ریسک خطراتی که ممکن است برایشان پیش بیاید را کاهش دهند. نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد، این است که اگر فرد از سنین کودکی با بدن و سکشوالیته خود آشنا باشد، می‌تواند در آینده زندگی جنسی سالم‌تری انتخاب و از خودش مراقبت کند و رابطه ناخواسته‌ای را به کسی تحمیل نکند و خودش نیز در رابطه ناخواسته‌ای قرار نگیرد.

یکی از دلایل، شرایط بدی است که جامعه رنگین‌کمانی در ایران دارد؛ همین نبود آموزش مسایل جنسی و جنسیتی، چه در سنین پایین و چه در بزرگ‌سالی. جامعه آن‌قدر ناآگاه است که وقتی فرد هویت جنسی یا جنسیتی خود را برای خانواده و اطرافیان آشکارسازی می‌کند، با برخوردهای بسیار بدی روبه‌رو می‌شود. از نظر شما، بود و نبود آموزش صحیح چه تاثیری بر شرایط قشر رنگین‌کمانی، به‌ویژه در جامعه‌ای مانند ایران می‌گذارد؟

  • معمولا افراد رنگین‌کمانی از سنین پایین با احساس گناه بزرگ می‌شوند و سال‌ها مجبور به سانسور خود هستند و به خاطر رفتارهای‌شان سرکوب می‌شوند. اگر آموزش کافی درباره مسایل جنسی و‌جنسیتی وجود داشته باشد، اول خود فرد متوجه این موضوع می‌شود که گرایش جنسی و یا هویت جنسیتی‌ او کاملا طبیعی است و دلیلی برای این احساس گناه وجود ندارد. دوم این که بچه‌های دیگر با تنوع‌ها و احترام گذاشتن به افراد با عقاید و گرایش‌های مختلف آشنا می‌شوند و این گونه جامعه بیشتر‌ پذیرای تنوع خواهد بود و این شرایط را برای افراد رنگین‌کمانی بهبود می‌بخشد.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :