0

پنجمین جلسه دفاع حمید نوری:  خاوران داستانی ساختگی است

بازدید 26<![CDATA[19 hours, 21 minutes

استان‌وایر- پنجمین و آخرین جلسه از دور اول دفاعیات «حمید نوری»، دادیار سابق قوه قضاییه ایران و متهم به مشارکت در قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، امروز چهارشنبه دهم آذر ۱۴۰۰ در دادگاه استکهلم سوئد برگزار شد.

حمید نوری در این جلسه وجود گورهای دسته‌جمعی در خاوران تهران را انکار کرد و مدعی شد که گورستان «خاوران» داستانی ساختگی و ساخته و پرداخته کمونیست‌ها است.

 این مقام سابق قوه قضاییه گفت تا وقتی در ایران زندگی می‌کرده، هرگز درباره گورستان خاوران چیزی نشنیده و بعد از دستگیری درباره آن حرف‌هایی شنیده است.

برخی از بازماندگان اعدام‌شدگان در دهه ۶۰ روایت کرده‌اند که پیکرهای عزیزان‌شان به صورت دسته‌جمعی در خاوران که از سوی حکومت «لعنت‌آباد» نام گرفته بود، دفن شده‌اند.

گورستان خاوران در شرق تهران واقع شده و در طول دهه‌های گذشته هر زمان که خانواده‌های اعدام‌شدگان دهه ۶۰ قصد حضور در آن محل را داشته‌، توسط ماموران امنیتی با محدودیت مواجه شده‌اند.

«لادن بازرگان»، یکی از شاهدان و دادخواهان این دادگاه که پیش‌تر درباره اعدام برادرش، «بیژن بازرگان» شهادت داده است، با اشاره به صحبت‌های حمید نوری در جلسات دفاع خود نوشت: «دفاعیات حمید نوری به‌طورخلاصه: زندانی‌ها دروغ می‌گن، خانواده جان باختگان دروغ می‌گن، کشتار ۶۷ ساختگی است، کتاب‌های خاطرات و لیست اعدامی‌ها دروغ است، منتظری دروغ‌گو و ضدانقلاب است، همه سران نظام هم که کشتار ۶۷ رو تایید کرده‌اند، منظورشون کشته شدن مجاهدین درمرز بوده. به من اعتمادکنید، من راست می‌گم!»

در جلسات پیشین دفاعیات حمید نوری، این مقام سابق قوه قضاییه مسایل مطرح شده از سوی شاهدان، از جمله نام مستعار «حمید عباسی»، شکنجه زندانیان، اجرای هزاران حکم اعدام در زندان‌های ایران و شهادت شاهدان دادگاه را انکار کرده و آن‌ها را به ساخته و پرداختن چنین رخ‌دادهایی متهم کرده بود. اما در نهایت  ناچار شد برخی از آن‌چه مدعی شده بود «دروغ » و «ساختگی» است را بپذیرد.

حمید نوری در این جلسه از دفاعیات خود از اقدام عدم تحویل پیکر اعدام‌شدگان به خانواده‌های آن‌ها دفاع کرد و مدعی شد واحد اجرای احکام جنازه اعدامیانی را که خانواده‌‌های آن‌ها ضوابط را رعایت نمی‌کردند، پس نمی‌داد.

این مقام سابق قوه قضاییه در بخش دیگری از دفاعیات خود در پاسخ به سوال دادستان درباره فایل صوتی منتشر شده از آیت‌الله «حسینعلی منتظری» در ملاقات با اعضای «هیات مرگ»، صحت وجود این فایل را زیر سوال برد و گفت صداهای این نوار قابل تشخیص نیستند.

او که با لحنی تمسخرآمیز درباره آیت‌الله منتظری حرف می‌زد، گفت: «هیچ‌کس متوجه نمی‌شد چه می‌گفت، صدایش مثل قوطی‌ بود که سنگ‌ریزه داخلش بریزی و تکانش بدهی. من این فایل صوتی را قبول ندارم.»

در سال‌ ۱۳۹۵، یک فایل صوتی از آیت‌الله حسینعلی منتظری، مرجع تقلید شیعه که در سال ۱۳۸۸ درگذشت، منتشر شد که گفته می‌شد مربوط به ملاقات او با اعضای هیات مرگ بوده و در آن به تندی از اعدام اعضای «سازمان مجاهدین خلق» و گروه‌های مخالف دیگر در زندان‌ها ‌انتقاد کرده بود.

منتشرکنندگان فایل صوتی همان زمان گفته بودند این گفت‌وگو در حضور برخی از اعضای هیات مرگ، از جمله «حسینعلی نیری»، «مرتضی اشراقی»، «مصطفی پورمحمدی» و «ابراهیم رئیسی» انجام شده و آیت‌الله منتظری به صراحت اعدام‌ زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران را «بزرگ‌ترین جنایت جمهوری اسلامی» خوانده بود.

حمید نوری که زندانیان سیاسی او را به نام حمید عباسی می‌شناسند، متهم است در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در زندان «رجایی‌شهر »(گوهردشت) مشارکت داشته است؛ اتهامی که او و وکلایش آن را رد می‌کنند.

حمید نوری در نخستین جلسه از دفاعیات خود مدعی شد این اعدام‌ها رخ نداده‌اند و او نیز از سال ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۷۲ در زندان «اوین» بوده است.

او در جلسه پیشین دفاعیات خود نیز با انکار اعدام کمونیست‌ها مدعی شد که در ایران کسی با اعتقادات شخصی کسی کاری ندارد! 

نوری برای اثبات ادعای خود، به یک آیه قرآن، «لا اکراه فی‌الدین» اشاره کرد و منکر اعدام زندانیان به دلیل عقاید آن‌ها شد.

حمید نوری آبان‌ ۱۳۹۸، هنگامی که برای ملاقات با اعضای خانواده‌اش به سوئد سفر کرده بود، در فرودگاه استکهلم بازداشت شد. جلسات رسیدگی به اتهامات این مقام سابق قوه قضاییه تا آوریل سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :