0

پایان دور هفتم مذاکرات برجام؛ هیئت‌ها برای مشورت به پایتخت‌های خود باز می‌گردند

بازدید 33هفتمین دور مذاکرات غیرمستقیم نمایندگان ایران و آمریکا در وین با هدف احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، بعد از ظهر جمعه با برگزاری نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام به پایان می‌رسد.

با روی کار آمدن دولت جدید در ایالات متحده و ابراز تمایل واشنگتن به بازگشت به برجام، این مذاکرات غیرمستقیم از ماه آوریل امسال با هماهنگی اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام آغاز شد.

این مذاکرات پس از شش دور، در ماه ژوئن به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل دولت جدید در ایران متوقف و پس از حدود پنج ماه وقفه، از روز دوشنبه ازسر گرفته شد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول یک مقام ایرانی نزدیک به مذاکرات گزارش داد که نمایندگان سه کشور اروپایی می‌خواهند برای مشورت با دولت‌هایشان به پایتخت‌های خود بازگردند.

این مقام که هویت او در گزارش مشخص نشده است می‌گوید که هیئت ایرانی آماده است در وین بماند تا مذاکرات در هفته آینده ادامه یابد.

انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات نیز در توئیتی تشکیل جلسه کمیسیون مشترک برجام در بعد از ظهر جمعه را برای جمع‌بندی مذاکرات چند روز اخیر تایید کرد.

ایران روز پنجشنبه از ارائه پیش‌نویس‌های خود در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای به طرف اروپایی خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی اکسیوس روز جمعه از قول یک دیپلمات اروپایی نوشت بریتانیا، فرانسه و آلمان به طرف ایرانی گفته‌اند این پیش‌نویس‌ها «غیرجدی» و «غیرقابل پذیرش» هستند.

بر اساس این گزارش، اروپایی‌ها گفته‌اند در پیش‌نویس پیشنهادی ایران در حوزه تحریم‌ها خواسته‌های بیشتری، در مقایسه با پیش‌نویس مورد توافق در دولت قبلی ایران، مطرح شده است.

پیش‌نویس ارائه شده در حوزه هسته‌ای نیز به عقیده تروئیکای اروپا تندروانه است و تمامی ادبیات مورد توافق در مذاکرات قبل در مورد گام‌هایی مورد نیاز در این راستا حذف شده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در استکهلم پایتخت سوئد گفت در روزهای آینده معلوم خواهد شد که آیا ایران با «حسن نیت» وارد ادامه مذاکرات احیای برجام شده است یا خیر.

وی افزود «حرکت‌های اخیر، لفاظی‌های اخیر، دلیل زیادی برای خوش‌بینی به ما نمی‌دهد. اما با وجود این که بسیار دیر شده، هنوز هم آنقدر دیر نیست که ایران به طور معناداری تغییر مسیر دهد و تعامل نشان دهد.»Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :