0

پاسخ تند تهیه‌کنندگان سینمای ایران به تهدید از طرف نماینده مجلس

بازدید 27صادرکنندگان خرمای ایرانی خبر می‌دهند که تاجران پاکستانی با حضور در ایران و خرید خرمای داخلی و بسته‌بندی جدید، این محصولات را به بازار جهانی صادر می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه هشتم آذر، این مطلب را در گزارشی از نشست کمیسیون کشاورزی اتاق تهران و از قول اعضای اتحادیه صادرکنندگان خشکبار نوشت .

بنابر این گزارش، صادرکنندگان خرما در ایران می‌گویند در حال حاضر پاکستان، بازارهای بیش از ۳۰ ساله خرمای ایران در جهان را تصاحب کرده و آنطور که در رفت‌وآمدهای مقامات دولتی این کشور به ایران دیده می‌شود، آنها به دنبال دادوستد پایاپای خرما با ایران هستند.

تجارت‌نیوز نیز گزارش داده است که لهستان به عنوان یکی از کشورهای خریدار خرمای ایران اعلام کرده که دیگر از ایران خرما خریداری نمی‌کند چرا که با برقراری تعرفه صفر درصد میان لهستان و پاکستان، خرید خرما از این کشور برای آنها با صرفه‌تر است.

همزمان مسئولان گمرک ایران تایید کرده‌اند که ۵۸۸ اصله نخل صادراتی مناطق جنوب ایران به قطر برگشت خورده است.

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، ارزش نخل‌های صادراتی را ۱۳۶ هزار دلار اعلام کرده و گفته است این تعداد نخل حدفاصل مهر تا آبان امسال به قطر صادر شده بود.

حسن رشید فرخی، رئیس انجمن خرما روز دوشنبه ۸ آذر به خبرگزاری ایلنا گفته است که علت بازگشت این نخل‌ها به ایران عدم تائید گواهی‌های بهداشت آنهاست.

قطر می‌گوید که در گواهی‌های بهداشت نخل‌ها تغییراتی اعمال شده و در آنها دست برده است.

حسن رشید فرخی روز دوشنبه ۸ آذر به خبرگزاری ایلنا گفت که گواهی‌های بهداشت این نخل‌ها از سوی قطر تایید نشده است و هنوز مشخص نیست که گواهی‌های بهداشتی برچه اساسی و با چه نظارتی صادر شده‌اند.

او هشدار داده است که اگر خروج نخل‌ها ادامه پیدا کند، در نهایت در میزان تولید و صادرات خرما در کشور تاثیر مستقیم برجای خواهد گذاشت.

خبر فروش نخل‌های ایران به کشورهایی چون کویت و قطر اوایل آبان امسال منتشر شد و صداوسیمای استان بوشهر هم در گزارشی با اشاره به فروش نخل‌ها در این استان، به نقل از کشاورزان گزارش داده بود که بی‌آبی عامل اصلی افزایش فروش نخل شده است و هر نخل را به قیمت یک و نیم میلیون تومان می‌فروشند.

جاسم حزباوی، رئیس هیأت مدیره اتحادیه نخلداران استان خوزستان، نیز از بحران نخلستان‌ها در این استان خبر داده بود و گفته بود آبادان قبل از جنگ شش و نیم میلیون نفر نخل داشته که الان به یک میلیون اصله نخل رسیده است.

با استفاده از ایسنا و رادیو فردا/ ف.ق/ پ.پSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :