0

واکنش ناتو به تصمیم روسیه درباره تعطیلی دفاتر مسکو

بازدید 40


واکنش ناتو به تصمیم روسیه درباره تعطیلی دفاتر مسکو

سخنگوی دفتر مطبوعاتی ناتو با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه روسیه، گفت: هنوز رسماً توقف فعالیت دفاتر نظامی و اطلاعاتی ناتو در مسکو به بروکسل ابلاغ نشده و این سازمان آماده گفت‌وگو با طرف روسی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، دفتر مطبوعاتی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد که این سازمان اظهارات “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه درباره متوقف شدن فعالیت دفتر نمایندگی نظامی و دفتر اطلاعاتی ناتو در مسکو را شنیده، ولی هنوز اعلام رسمی در این خصوص دریافت نکرده است.

“اوآنا لونگسکو” سخنگوی رسمی ناتو شب گذشته گفت: «ما اظهارات وزیر خارجه لاوروف را از طریق رسانه‌ها شنیده‌ایم، ولی تاکنون اطلاعیه رسمی طرف روسی درباره متوقف شدن فعالیت دفاتر نمایندگی ناتو در مسکو را دریافت نکرده‌ایم.»

وی گفت: «سیاست ناتو در قبال روسیه همچنان تغییری نخواهد کرد. ما بر تلاش‌های خود به منظور بازدارندگی و دفاع از شرکای خود در واکنش به اقدامات متجاوزانه طرف روسی ادامه خواهیم داد.»

این مقام ناتو یادآور شد که البته مقامات بروکسل آماده گفت‌وگوهای شفاف با مسکو، از جمله از طریق شورای روسیه-ناتو هستند.

سرگئی لاوروف روز گذشته اعلام کرد که روسیه در پاسخ به اخراج 8 دیپلمات روسی از بروکسل، علاوه بر متوقف کردن فعالیت دفتر نمایندگی نظامی ناتو در مسکو، دفتر اطلاعاتی این پیمان مستقر در سفارت بلژیک را نیز تعطیل می‌کند. به گفته وی، این اقدام تا تاریخ اول ماه نوامبر (10 آبان ماه) یا کمی دیرتر تحقق خواهد یافت.

مقامات پارلمانی روسیه تصمیم مسکو را پایان منطقی تیرگی روابط دوجانبه می‌دانند

“لئونید اسلوتسکی” رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه در این رابطه تأکید کرد که تدابیر اتخاذ شده از سوی مقامات مسکو در پاسخ به اخراج دیپلمات‌های روسی از مقر ناتو، اقدامی کاملاً متناسب است، چرا که پیمان آتلانتیشک شمالی مواضع غیرسازنده‌ای در برخورد با روسیه در پیش گرفته و ادعای مقامات بروکسل درباره تمایل برای مذاکره با مسکو نیز با اقدامات آنها مغایرت دارد.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :