0

واردات پنج‌ میلیارد دلاری ایران از برزیل در مقابل صد میلیون دلار صادرات

بازدید 8مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه دوشنبه اول آذر وارد تهران شد تا در مورد اختلافات بر سر موضوعات فنی توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفت‌وگو کند.

رافائل گروسی قرار است روز سه‌شنبه با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، و همچنین برای نخستین بار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، ملاقات کند.

مدیرکل آژانس هفته گذشته از محدودیت‌های اعمال شده در مسیر کار آژانس در ایران و این‌که بازرسان آن ماه‌ها تحت «بازرسی‌های بدنی افراطی» توسط نیروهای امنیتی ایران قرار گرفته‌اند، شکایت کرد.

علاوه بر این، آقای گروسی گفت که تهران توافقنامه نظارت بر کارگاه ساخت سانتریفوژهای پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم را زیر پا گذاشته است. ایران انتقادهای گروسی را رد کرده است.

مدیرکل آژانس در آستانه این سفر که دومین سفر او به تهران طی سه ماه اخیر است، گفت که می‌خواهد این مشکلات را با سران ایران در میان بگذارد و «امیدوار» است راه حل‌هایی بیابد.

سفر او به تهران در آستانه اجلاس شورای حکام انجام می‌شود و آقای گروسی قرار است روز سه‌شنبه پس از بازگشت از این سفر، دربارهٔ نتیجه مذاکراتش با مقامات جمهوری اسلامی، کنفرانس خبری برگزار کند.

در پی کاهش همکاری‌های ایران با آژانس و عدم ارائه پاسخ قانع‌کننده از سوی تهران دربارهٔ منشأ آثار اورانیوم غنی‌شده در چند سایت اعلام‌نشده، گمانه‌زنی‌ها دربارهٔ واکنش شورای حکام افزایش یافته است.

خبرگزاری رویترز پیش‌بینی کرده که اجلاس شورای حکام آژانس، در هفته جاری، احتمالاً قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کند.

یک هفته پس از برگزاری نشست آتی شورای حکام و همچنین سفر آقای گروسی به تهران قرار است دور هفتم مذاکرات احیای برجام از روز هشتم آذر (۲۹ نوامبر) در وین، پایتخت اتریش، از سر گرفته شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آلمان و گزارش‌های رادیو فردا/پ.پ/ک.رSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :