0

هادی قائمی: مسئولیت جان معترضان زخمی اصفهان با مقامات جمهوری اسلامی است

بازدید 31<![CDATA[7 hours, 36 minutes

استان‌وایر- هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران در واکنش به زخمی شدن شمار زیادی از معترضان در اعتراضات اخیر اصفهان گفت مسئولیت اصلی جان و سلامت افراد زخمی و بازداشت شده با مقامات ایران است.

در بیانیه منتشر شده از سوی کمپین حقوق بشر در ایران که روز دوشنبه هشت آذر ۱۴۰۰ منتشر شده آمده است: «  با وجود به رسمیت شناخته شدن اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حاکمیت عملا نیروهای نظامی و امنیتی را در صف اول برخورد با اعتراضات اصفهان قرار داد و زاینده‌رود را خون‌آلود کرد.»

این بیانیه با محکومیت سرکوب شدید معترضان به دست حاکمیت از مقامات جمهوری اسلامی خواسته تا حق اعتراض مردم به بحران بی‌آبی را به رسمیت بشناسد.

بر اساس آمار منتشر شده توسط نهادهای حقوق بشری دستکم ۲۱۴ معترض که ۱۳ تن از آن‌ها کودک بوده‌اند در جریان اعتراضات کشاورزان و شهروندان اصفهان بازداشت شده و به زندان‌های اصفهان و خمینی‌شهر و برخی نیز به ندامتگاه زنان اصفهان منتقل شده‌اند.

اسدالله جعفری رییس‌کل دادگستری استان اصفهان، امروز سه‌شنبه ۹ آذرماه ۱۴۰۰ بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها در این استان را به اخلال در نظم و درگیری با ماموران دولتی متهم کرد و گفت: «پرونده‌های قضایی برای آنها به‌صورت ویژه در دادسرای مرکز استان تشکیل و پس از انجام مراحل، با سرعت در شعب ویژه محاکم رسیدگی می‌شود.»

فرمانده یگان‌های ویژه ناجا بازداشت ۶۷ نفر را در جریان این اعتراضات تایید کرده وگفته است «بعضی افراد مسلح به سلاح کمری بوده‌اند و در این رابطه افرادی دستگیر شده‌اند و برخورد قاطع قضایی منتظر آن‌ها است.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای نیز روز گذشته مجوز برخورد « نیرو‌های انتظامی و امنیتی و دادستان‌ها» را برای برخورد با معترضان صادر کرد و آن‌ها را « افراد غافل وبدخواه و اشخاص وابسته به خارج»توصیف کرد. به گفته رییس قوه قضاییه اقدام این افراد  « موج‌سواری» و تلاش برای برهم زدن «آرامش و امنیت مردم» بوده است.

مقام‌های پزشکی اصفهان بستری شدن دستکم ۱۹ نفر از مجروحان در بخش‌های چشم پزشکی مراکز درمانی را تایید کردند و گفتند حال ۲ تن از آسیب‌دیدگان نامساعد است.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com 

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com 

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :