0

نهادهای مالی چین معامله و استخراج رمز ارزها را ممنوع کردند

بازدید 17نهادهای کنترل امور مالی در چین روز جمعه ۲ مهر نقل و انتقال و پرداخت پول در شکل رمزارز و استخراج آن را ممنوع کردند. تحت تاثیر این اقدام ارزش بیت کوین و سایر رمزارزها و بهای سهام موسسات فعال در زمینه خرید و فروش این ارزها کاهش يافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ده نهاد مالی چین از جمله بانک مرکزی و نهاد کنترل تبادل ارزهای خارجی اعلام کردند که در یک اقدام مشترک فعالیت‌های «غیرقانونی» رمزارزها را ریشه‌کن خواهند کرد. این اولین باری است که نهادهای مالی چین در یک اقدام مشترک ممنوعیت کامل تمامی فعالیت‌های مربوط به رمزارزها را در دستور کار قرار می‌دهند.

برخی از کارشناسان بازار مالی بین‌المللی معتقدند که دلیل اصلی این اقدام سیاست‌های چین در زمینه کنترل گردش پول و مهار شرکت‌های بزرگ فناوری جدید است.

بانک مرکزی چین اعلام کرد که از رمزارزها نمی‌توان مثل پول برای معاملات استفاده کرد و شرکت‌های خارجی تبادل ارز حق ندارند از این روش برای انتقال پول به چین استفاده کنند. این نهاد در عین حال استفاده از رمزارزها توسط بانک‌ها و موسسات پرداخت اینترنتی و همچنین تبادل آن در بازار داخلی را ممنوع کرد.

پس از اعلام تصمیم چین ارزش بیت کوین، مهم‌ترین رمزارز حدود ۶ درصد کاهش یافت و به حدود ۴۲ هزار و ۲۰۰ دلار رسید. بهای سایر رمزارزها که معمولا تابعی از نوسانات بیت کوین است حدود ۱۰ درصد کاهش یافت.

دولت چین در ماه مه ۲۰۲۱ اعلام کرده بود که به عنوان بخشی از یک برنامه گسترده برای کاهش ریسک در بازار مالی کشور استخراج و معامله رمز ارزها را متوقف خواهد کرد.

هشدار چین در ماه مه باعث شد که بسیاری از صاحبان رمز ارزها دارایی خود را بفروشند و نهادهای دولتی در نقاط مختلف چین از آن زمان به بعد مقررات سختگیرانه‌ای در زمینه کنترل استخراج و معامله رمزارزها وضع کردند.

برخی از کارشناسان امیدوار بودند که آن هشدار یک سیاست موقت باشد ولی تصمیم نهادهای مالی چین در روز جمعه نشان می‌دهد که این کشور در مقابله با گسترش رمز ارزها بسیار جدی است.

تحت تاثیر این تصمیم، بهای سهام شرکت‌های فعال در زمینه معاملات رمز ارزها در بازار سهام آمریکا بین ۴ تا ۷ درصد کاهش یافت.

همزمان کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین اعلام کرد که تمامی مراکز استخراج رمزارز در سراسر کشور را شناسایی و تعطیل خواهد کرد چون این فعالیت‌ها به رشد اقتصادی کشور کمک نمی‌کند و در مقابل ریسک مالی را افزایش داده و انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کند.

قبل از تصمیم دولت چین در ماه مه امسال این کشور محل تولید بیش از نیمی از رمزارزهای جهان بود. پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که در پی اعمال اين محدودیت بخش عمده‌ای از مراکز استخراج رمزارز از چین به نقاط دیگر جهان از جمله ایالت تگزاس و کشور قزاقستان نقل مکان داده‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.نمنبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :