0

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواستار آزادی فوری زندانیان دوتابعیتی شد

بازدید 9<![CDATA[17 ساعت،44 دقیقه

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز دوشنبه ۲۰ دی‌ماه ۱۴۰۰ با انتشار توییتی در حساب کاربری خود از دولت ایران خواست که فورا زندانیان دوتابعیتی‌های را آزاد کند.

او با انتشار تصویری از مراد طاهباز شهروند بریتانیایی- آمریکایی و از فعالان شناخته شده محیط‌زیست گفت که او یک پدر، فعال محیط‌زیست و قربانی سرطان است که برای چهار سال است توسط دولت ایران در زندان اوین نگه داشته شده است.

رابرت مالی با اشاره به نام برخی دیگر از زندانیان دوتابعیتی در ایران نوشت: «ایران باید مراد طاهباز، نمازی‌ها، عماد شرقی و شهروندان بریتانیایی را فورا آزاد کند.»

شهروندان دوتابعیتی زیادی در طول سال‌های گذشته توسط دولت ایران بازداشت شده‌اند.

برخی تحلیلگران بر این باورند که جمهوری اسلامی از زندانیان دوتابعیتی بعنوان گروگان برای رسیدن به اهداف خود در مقابل دولت‌های غربی استفاده می‌کند.

شماری از زندانیان دوتابعیتی با زندانیان وابسته به جمهوری اسلامی در خارج معامله شده و برای آزادی برخی از آن‌ها شرایط مالی تعیین شده است.

کشورهای آمریکا و بریتانیا در حال حاضر، بیشترین زندانی دوتابعیتی را در ایران دارند. سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز، انوشه آشوری، نازنین زاغری و مهران رئوف از جمله این افراد هستند.

برخی شهروندان دوتابعیتی اروپایی نیز در حال حاضر در زندان‌های ایران محبوس هستند که از آن جمله می‌توان به ناهید تقوی، جمشید شارمهد و فریبا عادل‌خواه اشاره کرد.

پیشتر عباس عراقچی، نماینده سابق ایران در مذاکرات احیای برجام با قدرت‌های جهانی تیرماه سال جاری گفته بود که جمهوری اسلامی مشروط بر آن که ایالات متحده و بریتانیا به تعهدات خود عمل کنند، آماده آزادی فوری ۱۰ زندانی است.

این در حالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، همزمان با اظهارات رابرت مالی در توییتر در پاسخ به سوالی در مورد بحث زندانیان آمریکایی بدون اشاره به چند و چون و جزییات گفت:‌ «در مورد این موضوع آمریکا می‌داند باید چکار کند که توافقات در این زمینه اجرایی شود.»

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :