0

نازنین زاغری در تماس با وزیر خارجه بریتانیا «خواستار پرداخت بدهی آن کشور به ایران شد»

بازدید 13همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، روز جمعه به رادیو فردا گفته است، خانم زاغری در گفت‌وگو با وزیر خارجه بریتانیا، خواستار پرداخت بدهی آن کشور به ایران شده است.

ریچارد رتکلیف در این‌باره به رادیو فردا گفت :«او با لیز تراس، وزیر خارجه جدید صحبت کرد و خیلی واضح به او گفت که شما باید این بدهی را تسویه کنید و از او پرسید که چرا این بدهی پرداخت نشده و ما پنج سال از زندگی مان را به این خاطر از دست داده ‌ایم.»

به گفته آقای رتکلیف، نازنین زاغری، تباه شدن پنج سال از زندگی خانوادگی‌اش را از عواقب عدم تسویه حساب میان بریتانیا و ایران دانسته است.

همسر نازنین زاغری در ادامه گفته است، جدایی از فرزند برای همسرش عذاب آور است و خانم زاغری می‌خواهد در کنار دختر کوچکش زندگی کند.

نازنین زاغری،‌ زندانی دوتابعیتی، در فروردین ۹۵ در پایان سفرش به ایران که برای دیدار با خانواده رفته بود، در فرودگاه تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد. حال از چند ماه پیش،‌ با وجود پایان یافتن دوران محکومیت خانم زاغری، حکومت ایران پرونده‌ تازه‌ای علیه او گشوده است.

دولت بریتانیا به دلیل تحویل ندادن تانک‌های مدل چیفتن که قرارداد آن بیش از چهار دهه پیش میان حکومت پهلوی و دولت وقت بریتانیا امضا شده بود، حدود چهارصد میلیون پوند به ایران بدهکار است.

ریچارد رتکلیف جمهوری اسلامی را متهم می کند که برای دریافت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی بریتانیا به ایران، همسرش را به گروگان گرفته است.

آقای رتکلیف گفته است، مقام‌های ایران به صراحت گفته‌اند که نازنین تا زمانی که مسئله بدهی حل و فصل نشود، آزاد نخواهد شد.من به وزیر خارجه جدید بریتانیا گفتم تا این مساله حل نشود، او همچنان (در ایران نگهداشته) خواهد شد. این موضوعی است که من به وزرای قبلی خارجه بریتانیا هم گفتم.

ریچارد رتکلیف همچنین گفته است به همین دلیل از وزارت خارجه بریتانیا درخواست کرده تا علیه ۱۰ ایرانی که مستقیماً در گروگان‌گیری‌های دولتی جمهوری اسلامی و به‌ویژه در پرونده خانم زاغری دست داشته‌اند، تحریم‌هایی وضع کند.

هم اینک نازنین زاغری در پرونده دیگری به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. او این اتهام را نیز رد کرده است.

نازنین زاغری رتکلیف در حال حاضر در انتظار رای دادگاه تجدیدنظر تحت نظر در خانه والدینش در تهران است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :