0

منبع اسرائیلی: اسرائیل و قطر در مسیر عادی‌سازی روابط

بازدید 35


منبع اسرائیلی: اسرائیل و قطر در مسیر عادی‌سازی روابط

یک رسانه عبری زبان می گوید که اسرائیل و قطر با امضای یک توافق محرمانه، به عادی‌سازی روابط نزدیک‌تر شده‌اند.

به گزارش ایسنا، روزنامه «گلوبز» اعلام کرد که اسرائیل و قطر توافق محرمانه‌ای را امضا کرده‌اند که آن‌ها را به برقراری رسمی روابط نزدیک‌تر می‌کند.

طبق این گزارش، قطر درصدد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری است که بر تجارت الماس، جواهرات و طلا متمرکز شود و سپس بورس الماس مشابه «بورس الماس دوبی» ایجاد کند. این در حالی است که دوحه برای ورود به فهرست کشورهای مجاز به تجارت الماس نیاز به تایید اعضای کمیته «روند کیمبرلی» از جمله اسرائیل دارد.

گلوبز در ادامه نوشت که قطر با هدف جلوگیری از مخالفت احتمالی اسرائیل، قراردادی محرمانه با این کشور منعقد کرده که به موجب آن به بازرگانان اسرائیلی اجازه ورود به خاک این کشور و بازگشایی دفاتر شرکت‌های خود در منطقه آزاد تجاری آینده را می‌دهد.

اگرچه ظاهرا توافق مذکور مربوط به یک موضوع فنی محدود است، اما این روزنامه اعلام کرد که توافق مذکور بیانگر وجود تماس مستقیم میان دو طرف است.

این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه از تماس‌های دوحه و تل‌آویو در این پرونده نوشت که در آینده هیچ مشکلی از سوی قطر برای انعقاد قراردادهای اقتصادی یا تجاری جدید با اسرائیل وجود نخواهد داشت.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :