0

مسعود اشرف سمنانی در دادگاه حمید نوری: کابوس‌هایم دوباره برگشته‌اند

بازدید 15<![CDATA[0 دقیقه

امروز ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ هجدهمین جلسه محاکمه حمید نوری دادیار سابق قوه قضاییه ایران و زندان گوهردشت با ادامه شهادت مسعود اشرف سمنانی از جان به‌در بردگان اعدام‌های ۱۳۶۷ برگزار شد.

او بخشی از شهادت خود را دو روز قبل در جلسه پیشین که بعنوان جلسه رزرو برگزار شده بود ارائه کرده بود و در این جلسه درباره همبندیانش که در جریان کشتار مخفیانه زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ که با مشارکت حمید نوری صورت گرفته بود صحبت کرد.

مسعود اشرف سمنانی که در سال ۱۳۶۲ به اتهام «هواداری از سازمان مجاهدین خلق، شرکت در تظاهرات ۳۰ خرداد ۶۰ و کمک مالی به سازمان تا پیش از ۳۰ خرداد ۶۰» به هفت سال زندان محکوم شده بود و بهمن ۱۳۶۶ از زندان اوین به زندان گوهردشت منتقل شد، در دادگاه شهادت داد که ساک‌های اعدام‌شدگان را دیده است.
یکی از افرادی که مسعود اشرف سمنانی درباره او سخن گفت حمید نجاتی از زندانیان سیاسی اعدام شده است که نامش در فهرست ارائه شده به دادگاه وجود دارد.

مسعود اشرف سمنانی گفت که حمید نجاتی را یک‌بار در راهروی مرگ دیده و بعد از مدتی بی‌خبری او را در بند عمومی زندان ملاقات کرده است.
این زندانی سیاسی سابق در زمان ارائه توضیحاتش درمورد راهروی مرگ بسیار منقلب بود و با گریه دراین‌باره صحبت می‌کرد. او گفت وقتی با حمید نجاتی به راهروی مرگ برده شده بخشی از وجودش به مرگ فکر می‌کرده اما بخشی از وجودش می‌خواسته که زنده بماند: « در فکرم خودم را می‌دیدم که می‌روم روی چهارپایه و طناب را می‌اندازند به گردنم و می‌زنند زیر چهارپایه …. »

او می‌گوید در آن حس و حال مدام به همسر خواهرش فکر می‌کرده که در سال ۱۳۶۱ اعدام شده بود: «می‌گفتم سهراب! به من بگو که اگر قرار است انتخاب کنم چگونه انتخاب کنم که راحت بمیرم ….»
این زندانی سیاسی سابق که به شدت متاثر شده بود در حالی که گریه می‌کرد می‌پرسید: «ما چرا باید برای ورزش دسته‌جمعی شکنجه می‌شدیم؟ چرا باید به خاطر زندگی اشتراکی اعدام می‌شدیم؟ مگر زندگی اشتراکی چه ایرادی داشت؟ من واقعا کاری نکرده بودم که بخواهم بمیرم. من واقعا بی‌گناه بودم ….»

او درباره هویت حمید نوری بدون تردید تایید کرد که او را می‌شناسد و گفت که یقین دارد فرد حاضر در دادگاه همان حمید عباسی است و «چهره‌اش همان چهره است فقط کمی پیرتر شده.»

اشرف سمنانی در ادامه درباره ابراهیم اکبری صفت یکی دیگر از زندانیان اعدام شده و همبندیانش صحبت کرد و گفت: «ابراهیم تا قبل از اعدام‌ها بهترین و نزدیک‌ترین دوست من بود. ما به هم خیلی خیلی نزدیک بودیم. او انسانی بسیار صاف و ساده بود که از یکی ازروستاهای گیلان آمده بود و اعدامش کردند.»

این زندانی سیاسی همچنین گفت که یک‌بار برای شناسایی ساک زندانیان اعدام شده فرا خوانده شده و او را با چشم بند به محلی برده‌اند و از او خواسته‌اند اگر می‌داند کدام ساک متعلق به کدام زندانی است به پاسدارها بگوید.

مسعود اشرف سمنانی در پاسخ به سوال وکیل مشاور خود درباره شکنجه شدنش در حین رفتن و بازگشتن از راهروی مرگ گفت: « وقتی ناصریان من را به سلول انفرادی برگرداند آنجا خودش من را مورد ضرب و شتم قرار داد. خیلی عصبانی بود و من را می‌زد.»

او گفت که علت عصبانیت ناصریان را نمی‌دانسته اما گمان می‌کند شاید اینکه اعدام نشده بود موجب آن‌همه خشم ناصریان شده بود. 
قاضی محمد مقیسه که در دهه شصت در میان زندانیان سیاسی به ناصریان مشهور بود اکنون نیز از قضات بدنام در قوه قضاییه ایران است.

مسعود اشرف سمنانی در این بخش از دادگاه درباره آسیب‌های روحی و روانی ناشی از دوران بازداشت خود سخن گفت و تصریح کرد که از زمانی که ماجرای بازداشت حمید نوری اتفاق افتاده کابوس‌هایش دوباره برگشته‌اند و بیش از دو سه ساعت شب‌ها نمی‌تواند بخوابد: «من می‌دانم که افسردگی دارم اما می‌توانم این واقعه را، این کشتار را فراموش کنم. من یک آدم عادی هستم اما با توجه به رنجی که کشیده‌ام، نمی‌توانم بی‌طرف باشم و عدالت را می‌خواهم.»

او همچنین اشاره کرد که به دنبال سال‌های زندان و اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ به سندروم «اضطراب پس از سانحه» دچار شده است.

حمید نوری متهم است که در مقام دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج، در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی مشارکت داشته است؛ اتهامی که خود آن را رد می‌کند.
او روز ۱۸ آبان ۱۳۹۸ با یک پرواز مستقیم از ایران وارد فرودگاه استکهلم شد و بلافاصله دستگیرش کردند.

حمید نوری تاکنون اتهامات مطرح شده را رد کرده است. به گفته وکیل او، موضع حمید نوری این است که این اعدام‌ها هرگز رخ نداده‌اند و نمی‌تواند اتهامات را بپذیرد.
وکیل حمید نوری مدعی است که موکلش در زمان اعدام‌ها در مرداد و شهریور سال ۱۳۶۷ به خاطر تولد فرزندش در مرخصی بوده است.

برگزاری دادگاه حمید نوری که تا آوریل سال آینده در دادگاه استکهلم سوئد ادامه خواهد داشت، واکنش مقامات جمهوری اسلامی را نیز در پی داشته است.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :