0

مذاکرات احیای برجام از ۲۹ مهر در بروکسل از سر گرفته می‌شود

بازدید 29نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی می‌گوید وزیر خارجه ایران در نشست غیرعلنی روز یکشنبه ۲۵ مهر در مجلس، گفته است که «مذاکرات با اتحادیه اروپا به علاوه یک، از روز پنج‌شنبه [۲۹ مهر] در بروکسل آغاز خواهد شد».

احمد علیرضابیگی این مطلب را روز یکشنبه به خبرگزاری فارس گفته و از قول حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، اضافه کرده که «اما مذاکرات مسیر جداگانه ایران از توسعه کشور و معیشت مردم دنبال خواهد کرد و به هیچ وجه معیشت مردم تحت تأثیر مذاکرات قرار نخواهد گرفت و در نهایت اگر مذاکرات به نتیجه مثبتی برسد ثمرات آن بر توسعه کشور تأثیر خواهد گذاشت و موجب توسعه بیشتر کشور خواهد شد».

بهروز محبی نجم‌آبادی، نماینده سبزوار، نیز روز یکشنبه در توئیتی نوشت که «به اذعان وزیر امور خارجه کشورمان، قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها مورد توجه خاص کشورهای مؤثر جهان قرار گرفته است. همه پیامی روشن و جدی را دریافت کرده‌اند. دولت با این ابزار قدرتمند مذاکرات را هفته جاری آغاز خواهد کرد».

اشاره او به قانون «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها» است بر اساس آن باید با توجه به عدم لغو تحریم‌ها علیه ایران، اجرای نظارت‌های فراپادمانی در کشور متوقف شود.

روز یکشنبه همچنین علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس، با اشاره به حضور وزیر خارجه ایران در نشست غیرعلنی مجلس برای پاسخ‌گویی به پرسش‌های نمایندگان دربارهٔ ادامه مذاکرات احیای برجام گزارشی از اظهارات وی داد.

بنابر این گزارش، حسین امیرعبداللهیان گفته است که پیش‌شرط مذاکرات برای احیای برجام، «حسن نیت و اقدام جدی آمریکا قبل از مذاکره» است و تهران مذاکره را از «زمان خروج ترامپ از برجام دنبال می‌کند و نه موارد دیگر».

نمایندگان حاضر در جلسه روز یکشنبه توضیح بیشتری در مورد «حسن نیت و اقدام جدی آمریکا قبل از مذاکره» ندادند.

اخیراً اما حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفته بود که آمریکا برای نشان دادن «حسن نیت» خود در مذاکرات، ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران را آزاد کند؛ موضوعی که با استقبال اعضای غربی برجام و آمریکا مواجه نشد و آلمان خواستار بازگشت بدون شرط ایران به مذاکرات شد.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران، پس از او گفت موضوعی که حسین امیرعبداللهیان طرح کرد «پیغامی برای آمریکایی‌ها نبود» و بحث این بوده که «آمریکا باید نشان دهد که در روش و اقدام تغییر کرده است».

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری به درخواست تهران متوقف شد و تاکنون زمانی برای از سرگیری آن مشخص نشده بود.

آخرین دور مذاکرات برجام روز ۳۰ خرداد انجام شد و از آن تاریخ اعضای اروپایی این توافق، شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان، همراه با آمریکا که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد، همواره هشدار داده‌اند که زمان برای از سرگیری مذاکرات رو به اتمام است و آن‌ها نمی‌توانند تا ابد منتظر ایران بمانند.

خودداری چندین‌ماهه ایران از بازگشت به میز مذاکرات در حالی بوده است که فعالیت‌های هسته‌ای تهران سرعت بیشتری گرفته و براساس گزارش خردادماه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۶ برابر سقف مجاز در توافق بین تهران و قدرت‌های جهانی رسیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز روز ۱۷ مهر گفت که ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ایران از ۱۲۰ کیلوگرم عبور کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فارس، توئیتر و رادیوفردا/پ.پ/ک.رSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :