0

مجلس نمایندگان آمریکا کمک یک میلیارد دلاری به گنبد آهنین اسرائیل را تصویب کرد

بازدید 19مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه اول مهرماه با اکثریت قاطع لایحه اعطای کمک یک میلیارد دلاری ایالات متحده به اسرائیل برای تقویت سامانه‌های گنبد آهنین را تصویب کرد.

رویترز می‌گوید، حمایت نمایندگان حزب دموکرات که اکثریت را در این مجلس در اختیار دارند به نوعی پایان دادن به انتقادهای جمهوریخواهان در خصوص عدم حمایت این حزب از اسرائیل است.

طبق این گزارش، قرار بود این لایحه به همراه بودجه مورد بررسی قرار گیرد، اما با توجه به اختلافات بر سر بودجه، این موضوع با مخالفت شماری از نمایندگان مواجه شد.

در نتیجه لایحه اختصاص یک میلیارد دلار به گنبد آهنین اسرائیل به صورت لایحه جداگانه‌ای در دستور کار قرار گرفت و روز پنجشنبه این لایحه با ۴۲۰ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف به تصویب رسید.

این لایحه برای تصویب نهایی به سنای آمریکا ارسال می‌شود.

روزا دلورو، رئیس کمیسیون تخصیص بودجه در مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب دموکرات در این خصوص گفت، تصویب این لایحه بیانگر این است که تعهد کنگره به کشور دوست و متحد اسرائیل ، موضع مشترک هر دو حزب است.

به گزارش مرکز تحقیقات کنگره، ایالات متحده از حدود یک دهه پیش حمایت مالی خود را از توسعه سیستم گنبد آهنین اسرائیل آغاز کرد و حدود یک میلیارد دلار و ۶۰۰ میلیون دلار برای تولید و نگهداری آن اختصاص داده است.

این سیستم برای رهگیری و انهدام موشک‌های کوتاه بردی که به سمت اسرائیل شلیک می‌شود٬ طراحی شده است.

روزا دلورو همچنین گفته است، براساس یادداشت تفاهم سال ۲۰۱۶ ایالات متحده با اسرائیل، واشینگتن متعهد شد که کمک مالی برای تعمیر و نگهداری گنبد آهنین را به عهده بگیرد و چنین کمک ارائه شده توسط ایالات متحده، «محدود به یک سیستم کاملاً دفاعی است.»

در همین حال٬ کوین مکارتی٬ رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان٬ از اقدام قبلی برخی از نمایندگان دموکرات در حذف کمک یک میلیارد دلاری آمریکا به پروژه «گنبد آهنین» اسرائیل، از مصوبه بودجه موقت دولت انتقاد کرد.

او گفت٬ دموکرات‌ها با این اقدام به جهان پیام دادند که «دیگر در کنار مردم اسرائیل در ماموریت خود برای دفاع در برابر حملات تروریستی نمی‌ایستادند.»

در روز چهارشنبه، ۳۱ شهریورماه، مخالفت‌های فزاینده شماری از نمایندگان مجلس در نشست روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، هنگام بحث و بررسی بودجه دولت فدرال در بند تامین بودجه اضافی برای سامانه گنبد آهنین اسرائیل موجب شد که این بند از لایحه بودجه موقت حذف شود.

رسانه‌های اسرائیل مخالفت شماری از نمایندگان عضو جناح پیشرو در حزب دموکرات در کنگره مانند الکساندرا اوکاسیو کورتز، الهان عمر و رشیده طلیب را در عدم تصویب سریع بودجه کمک اضطراری به اسرائیل موثر دانستند.

استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان، در این زمینه گفته است٬ چند نفر هستند که از این امر حمایت نمی کنند ، اما اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان ٬ نه بر اساس تمایلات جناحی بلکه به شیوه آمریکایی-از دفاع از دولت دموکراتیک اسرائیل حمایت می‌کنند.

ارتش اسرائیل در پی عملیات جنگی ۱۱ روزه در اواخر بهار امسال در برابر سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه، به آمریکا اطلاع داد که ذخیره موشک‌هایی که در سامانه گنبد آهنین به کار گرفته می‌شود، ناکافی است.

ارتش اسرائيل روز ۳۱ اردیبهشت اعلام کرده بود که در جریان این درگیری، چهار هزار راکت از غزه به اسرائيل شلیک شد که از این تعداد ۳۲۰۰ راکت به اسرائيل رسید و سامانه «گنبد آهنین» این کشور حدود ۹۰ درصد از راکت‌های شلیک شده به این کشور را رهگیری و منهدم کرد.

با استفاده از رویترز و رادیو فرداSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :