0

قوه قضاییه ایران آمریکا را به پرداخت خسارت میلیاردی به خانواده‌های «دانشمندان اتمی» محکوم کرد

بازدید 13محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز چهارشنبه یکم تیرماه با هدف «عادی‌سازی روابط» به آنکارا، پایتخت ترکیه، سفر کرد تا طی تشریفاتی رسمی در کاخ ریاست جمهوری با رجب طیب اردوغان دیدار کند.

این نخستین‌بار از زمان قتل جمال خاشقجی، ستون‌نویس واشینگتن‌پست و روزنامه‌نگار منتقد سعودی، در کنسولگری عربستان در استانبول، است که محمد بن سلمان به ترکیه سفر می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه حدود دو ماه پیش در جریان سفر خود به عربستان سعودی، پیش از آن‌که عازم مکه شود در راستای بهبود روابط آنکارا و ریاض با محمدبن‌سلمان دیدار کرده بود.

آقای اردوغان به‌طور مستقیم محمد بن سلمان را به دست داشتن در پرونده قتل جمال خاشقجی متهم نکرده، اما پیشتر گفته بود که قتل این روزنامه‌نگار منتقد با دستور «بالاترین سطوح حکومت سعودی» انجام شده است.

ترکیه همچنین به دلیل حمایت از قطر در دوران سردی روابط دوحه با کشورهای حاشیه خلیج فارس، درگیر رابطه‌ای تنش‌آلود با عربستان شده بود.

ماه آینده نیز قرار است جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در راس هیاتی بلندپایه به ریاض سفر کند و با محمد بن سلمان دیدار و گفت‌وگو کند. آقای بایدن در کارزار انتخاباتی‌ خود وعده داده بود که به‌دلیل قتل جمال خاشقجی، با عربستان «تسویه حساب کند».

جمال خاشقجی دوم اکتبر ۲۰۱۸ برای دریافت مدارک لازم به‌منظور ازدواج با نامزدش خدیجه چنگیز که شهروند ترکیه است به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رفت و سپس ناپدید شد.

دولت ترکیه در پایان تحقیقات خود اعلام کرد که آقای خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده و بدن او قطعه قطعه و به بيرون از ساختمان منتقل شده است.

عربستان دخالت ولیعهد در قتل جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول را رد کرده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری آلمان و آسوشیتدپرس و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ پ.پSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :