0

قوای طالبان با نیروهای مرزبانی ایران درگیر شدند

بازدید 34شماری از رسانه‌های ایران و منطقه روز چهارشنبه ۱۰ آذر، از وقوع درگیری مسلحانه بین قوای طالبان با نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در مرزهای شرقی کشور و «سقوط شماری از پاسگاه‌های مرزی ایران» خبر دادند.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، گزارش‌ درگیری‌ها را تایید کرده ولی خبر سقوط چند پاسگاه مرزی ایران را تکذیب کرده است.

ساعتی پیش از آن، چند سایت خبری ایران ابتدا گزارش‌ درگیری‌های مسلحانه مرزی را به نقل از رسانه‌های منطقه بازتاب دادند اما تاکید کرده‌ بودند که هنوز از اظهارنظر مقامات ایران یا طالبان در این باره خبری در دست نیست.

گزارش‌ رسانه‌های منطقه با فیلم‌هایی همراه است که گفته می‌شود از درگیری میان قوای طالبان و نیروهای مرزی ایران در طول روز چهارشنبه گرفته شده و هنوز در جریان است.

شبکه «روسیه‌الیوم» نیز به نقل از سایت خبری افغانی «آماج نیوز» مدعی شد که در این درگیری‌ها از «سلاح‌های سنگین» استفاده شده و جریان هجوم نیروهای مسلح طالبان در مرز دیده می‌شود.

سایت افغانی «آماج‌نیوز» در صفحه توئیتر خود با استناد به منابع داخلی در افغانستان نوشته که ابتدا پاسگاه مرزی ایرانی به نام «ده‌رییس» در این حمله «سقوط کرد»، که ظاهرا منظور آن تصرف به‌دست نیروهای طالبان است.

این سایت در گزارش توئیتری خود نوشته است که «طالبان به گونه تهاجمی بالای (علیه) پاسگاه‌های مرزی ایران در مرز نیمروز حمله‌ور شده و به شمول پاسگاه مرزی “ده‌رییس” مربوط به مرزبانان ایرانی، چندین پاسگاه دیگر نیز به تصرف آن‌ها درآمده است».

به ادعای «آماج‌نیوز»، طالبان سپس به پیشروی ادامه داده و بر چند پاسگاه دیگر مرزی ایران مسلط شدند.

به گزارش «روسیه‌الیوم»، نیروهای طالبان از خودروهای زرهی آمریکایی که قوای ایالات متحده هنگام خروج شتاب‌زده از افغانستان آن‌ها را رها کردند، در این حملات استفاده می‌کند.

گزارش‌ها تاکید دارد که سلاح‌های سبک و سنگین همراه با آتش توپخانه در منطقه استفاده می‌شود.‎

این گزارش به روز می‌شود…Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :