0

قانون در مورد حضور نوکیشان مسیحی در کلیساهای آشوری و ارمنی چه می‌گوید؟

بازدید 24



<![CDATA[10 ساعت،57 دقیقه

سوال: آیا این‌که به آشوری‌ها و ارمنی‌ها هشدار داده شده در کلیساها‌ی‌ خود از راه‌دادن غیرارمنی‌ها و آشوری‌ها و موعظه به زبان فارسی خودداری کنند، قانونی است؟

 

در قوانین جمهوری اسلامی منعی برای ورود افراد به کلیساها و یا ایراد موعظه به زبان فارسی لحاظ نشده است. بر اساس اصل ۱۶۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی «هیچ فعلی یا ترک فعلی به استناد قانونی که بعد از آن وضع شده‌ است، جرم محسوب نمی‌شود.» این اصل مقوله «قانونی بودن جرم» را تضمین می‌کند که به موجب آن نمی‌توان افراد را به خاطر فعلی که در قانون جرم‌انگاری نشده، مجازات کرد. هشدارهای نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در مورد راه دادن مسلمانان به کلیساها و یا ایراد موعظه به زبان فارسی در حکم قانون نیستند.

لازم به ذکر است که حتی اگر مجلس جمهوری اسلامی قانونی را تصویب کند که به موجب آن کلیساها از راه دادن افرادی غیر از اعضای آن کلیسا منع شوند، چنین قانونی مغایر تعهدات بین‌المللی ایران بوده و وجاهت قانونی نخواهد داشت. بر اساس ماده ۹ قانون مدنی ایران مقررات عهودی که بر طبق قانون اساسی بین دولت ایران و سایر دول منعقد شده باشد، در حکم قانون است. بر اساس ماده ۱۸ و ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران آن را امضا و تصویب کرده است، آزادی مذهب و آزادی ابراز عقیده از آزادی‌های تضمین شده افراد هستند. در نتیجه حکومت ایران حق اینکه برای کلیساها محدودیتی در مورد اجازه ورود افراد و ایراد موعظه به زبانی خاص وضع کند، ندارد.

]]>



Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *




Enter Captcha Here :