0

غرفه‌ای به یاد جان‌باخته‌گان هواپیمای اوکراینی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

بازدید 18<![CDATA[2 ساعت،44 دقیقه

استان‌وایرـ انجمن خانواده‌های جان‌باخته‌گان هواپیمای اوکراینی که توسط موشک های سپاه سقوط کرد، از اختصاص یک غرفه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت به یاد این جان باخته‌گان خبر داده است.

در پیامی این انجمن روز پنج شنبه ۲۹ مهر۱۴۰۰، در حساب توییتر خود منتشر کرده، آمده است که آن‌ها به منظور افزایش اطلاع‌رسانی و درگیر کردن رسانه‌ها نسبت به جنایتی که جان بی‌گناه  ۱۷۷ مسافر آن هواپیما از حق زندگی محروم کرد، در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

این انجمن همچنین پیش از این  نیز اعلام کرده بود که با کتابی تحت عنوان «پی‌اس ۷۵۲: زخمی باز در آسمان» که به تصویر‌سازی داستان زندگی مسافران بی‌گناه این پرواز و جدال خانواده‌های آن‌ها برای رسیدن به عدالت پرداخته، در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، حضور خواهند داشت.

هواپیمای شماره پی اس ۷۵۲، شرکت هواپیمای اوکراینی در روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ از تهران راهی کی‌یف بود که دقایقی پس از بلند شدن از فرودگاه خمینی تهران، ساقط شد.

مقامات ایران در ابتدا ادعا کردند که این هواپیما دچار نقص فنی بوده ولی سه روز بعد از ساقط کردن آن، سرانجام ناچار شدند به شلیک دو موشک به این هواپیما اعتراف کنند. 

ستاد کل نیروهای مسلح ایران، دلیل سقوط این هواپیمای مسافربری را «خطای انسانی غیرعمد در تشخیص شی پرنده» اعلام کرد.

به رغم این اعتراف، شبکه خبری سی بی سی کانادا به فایل صورتی دست یافته که در آن «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در دولت حسن روحانی، عمدی بودن شلیک این دو موشک را محتمل دانسته است.

۱۷۶ نفر به علاوه یک نوزاد که هیچ‌وقت زاده نشد، سرنشینان این هواپیما بودند.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :