0

علی‌رغم مخالفتها؛ لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس بررسی می‌شود

بازدید 29<![CDATA[3 ساعت،19 دقیقه

استان وایر- جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی، هنگام بررسی پیشنهاد برخی نمایندگان پیرامون بررسی سریع‌تر لایحه رتبه بندی معلمان به تشنج کشیده شد. برخی نمایندگان تهران بودجه لازم برای اجرای رتبه‌بندی را ۱۰ برابر میزان پیش بینی شده در لایحه فعلی اعلام کردند.

این در حالی است که «رحمت الله نوروزی»، نماینده علی آباد کتول در مجلس با اعلام اینکه «چهار نماینده تهران که از دغدغه مردم بی‌خبرند، به‌عنوان مخالف این لایحه ثبت نام کردند.» آغاز کننده اعتراض سایر نمایندگان مجلس بود.

سخنان نماینده علی آباد کتول در ابتدا با اعتراض نمایندگان تهران مواجه شد. «مالک شریعتی» یکی از این نمایندگان مخالف لایحه، دلیل مخالفت خود را مشخص نبودن منابع مالی اجرای این طرح اعلام کرد و افزود: «نباید با یک رفتار غیرمنطقی و غیر کارشناسی کشور را دچار دومینیوی سقوط در اقتصاد کنیم.»

«الیاس نادران» یکی دیگر از نمایندگان تهران در مجلس هم با اعلام اینکه بودجه لازم برای اجرای لایحه رتبه بندی معلمان ۱۰ برابر مبلغ تعیین شده فعلی است، از دولت خواست این لایحه را پس گرفته و با همکاری مجلس، میزان بودجه مورد نیاز و چگونگی اختصاص آن را مشخص کند.

نماینده علی‌آباد کتول در ادامه این جلسه سخن مخالفان درباره بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی برای اجرای این طرح را رد کرده و اعلام کرد: «کل حقوق پرسنل آموزش و پرورش ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است.»

به رغم تنش میان نمایندگان مخالف و موافق اجرای رتبه‌بندی معلمان، مجموع نمایندگان مجلس با اولویت دادن به لایحه، برای بررسی آن در صحن علنی مجلس موافقت کرده و محمد باقر قالیباف، رییس مجلس اعلام کرد: «این لایحه هفته آینده در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد».

لایحه رتبه‌بندی معلمان از ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ به مجلس ارائه شده ولی علی‌رغم اینکه کلیات آن روز  ۱۸ خردادماه سال جاری به تصویب رسید، تصویب جزییات آن به دلیل وجود مباحث‌ متعدد در تامین بودجه مورد نیاز به طول انجامید. نمایندگان موافق طرح و وزارت آموزش و پرورش معتقدند «در صورت تصویب نهایی و اجرای طرح رتبه‌بندی، مبنای حقوق و مزایای معلمان حداقل ۸۰ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها که هم‌رتبه و هم‌سابقه‌اند، خواهد شد.» اما فعالان صنفی معلمان بارها در مورد ایرادات شکلی و ماهوی بندهای مختلف این طرح اعتراض کرده‌اند. در آخرین نمونه محمد حبیبی در اتاق اصناف ایران وایر با اشاره به ماده هفت این طرح اعلام کرد: «طرحی که در کمیسیون آموزش مجلس تصویب شده و مورد نظر معلمان بود، یک بندی دارد که به بند هفت معروف است. این بند تصریح دارد که حقوق معلمان باید در رده‌های مختلف، مثل آموزش‌یار یا استادیار طبقه بندی شود. حقوق هم باید متناسب با حداقل ۸۰ درصد اعضای هیات علمی باشد. یعنی اگر یک معلم در رده آموزشیار دانشگاه است، حقوقش نباید از ۸۰ درصد حقوقی که او در دانشگاه می‌گیرد، کمتر باشد. سعی کردند نگاه آموزشی به معلم داشته باشند نه نگاه کارمندی. ولی چیزی که در سایت بارگذاری شده، آمدند تغییراتی را در این بند دادند. آن بند هفت به صورت کامل تغییر یافته است.» معلمان در ماههای اخیر بارها در اعتراض به اجرا نشدن این طرح تجمع کرده‌اند.

افزایش حقوق معلمان بعد از تصویب و اجرای رتبه‌بندی

معلمان ایران که خواستار تصویب هرچه سریعتر لایحه‌ رتبه‌بندی در مجلس شورای اسلامی هستند، می‌گویند: «هرچه تصویب این لایحه به درازا بکشد، اجرایی شدن و تامین اعتبار برای آن دشوار خواهد بود. این درحالی است که مشخص نیست بعد از اجرای رتبه‌بندی چقدر به حقوق معلمان افزوده می‌شود. آیا آنگونه که خود جامعه‌ هدف می‌خواهند، برابرسازی با اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها مقدور خواهد بود.»

علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در همین رابطه، گفته است: «مصوبه رتبه بندی فراتر از آن است که معلمان تصور می‌کنند. ضمن اینکه ۸۰ درصد حقوق فرهنگیان در آموزش عالی کمتر از چیزی که هست، نمی‌شود. معلمان صرفاً نسبت به رتبه بندی افزایش حقوق خواهند داشت. برای گروه‌های پایین حداقل ۳ میلیون تومان افزایش حقوق خواهیم داشت. معلمانی که فوق لیسانس هستند هم افزایش حقوق‌شان به ۷ میلیون تومان می‌رسد.»

تجمع اعتراضی نیروهای خدماتی و سرایداران مدارس استان قم

جمعی از سرایداران و نیروهای خدماتی آموزش و پرورش استان قم در اعتراض به وضعیت نامناسب کاری و معیشتی خود روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه مقابل ساختمان اداره کل این استان یک تجمع اعتراضی برگزار کردند. خدمتگزاران و سرایداران مدارس آموزش و پرورش خواستار افزایش حقوق و دستمزد هستند.

تجمع معلمان خرید خدمات آموزشی شهرکرد

جمعی از معلمان خرید خدمات آموزشی شهرکرد نیز روز ۲۱ مهرماه جاری مقابل استانداری این استان دست به تجمع زدند. خرید خدمتی‌های معترض که سال‌ها سابقه تدریس در مدارس مختلف این استان را دارند؛ خواهان تعیین تکلیف و جذب به عنوان معلم رسمی هستند.

آنها با بیان اینکه دستمزد ما بسیار پایین‌تر از معلمان رسمی است و امنیت شغلی و امید به آینده نداریم، خواستار یکسان‌سازی حقوق و دستمزد کادر آموزشی و رفع تبعیض گسترده شدند. یکی از این معلمان می‌گوید: «عادلانه نیست بعد از سال‌ها تدریس، نگران آینده باشیم و دستمزدمان کفاف یک هفته از ماه را ندهد.»

تجمع اعتراضی بازنشستگان فرهنگی سال ۹۹

جمعی از بازنشستگان سال ۹۹‌ آموزش و پرورش هم روز سه شنبه ۲۰ مهرماه در اعتراض به عدم پرداخت پاداش بازنشستگی خود، مقابل سازمان برنامه و بودجه کشور تجمع کردند.

حذف فوق العاده ویژه «معلم تمام وقت»

در پی شکایت معلمان از طرح «معلم تمام وقت» دیوان عدالت اداری رای به ابطال این طرح داد. به اعتقاد آنها اجرای این طرح طی چند سال گذشته، دلیل عدم افزایش مزایای معلمان به خصوص فوق العاده ویژه فرهنگیان بوده است.

بر اساس گزارش کانون صنفی معلمان اگر چه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود به دنبال احیای این طرح است و مکاتباتی هم برای ابطال رای دیوان عدالت اداری داشت؛ اما این پیگیری‌ها نتیجه نداد. سرانجام این وزارتخانه اعلام کرد که در نگارش جدید احکام حقوقی‌ معلمان که روز چهارشنبه چهاردهم مهرماه ۱۴۰۰به ادارات کل استان‌ها ارسال شده، فوق العاده ویژه «معلم تمام وقت» به مقدار ۱۷/۵ درصد برای دبیران و هنرآموزانی که سال گذشته ابلاغ ۳۰ ساعته داشتند، حذف شده است.

برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات محبوبه فرحزادی

جلسه رسیدگی به اتهامات محبوبه فرحزادی، فعال صنفی معلمان و از اعضای انجمن ندای زنان ایران، روز سه شنبه ۲۰ مهرماه، به ریاست قاضی افشاری در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. خانم فرحزادی که در یک تماس تلفنی به دادگاه انقلاب تهران احضار شده بود، در این جلسه بابت اتهاماتی از جمله «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شد. این فعال صنفی معلمان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «قاضی به طور شفاهی گفته است به ۷ تا ۸ ماه زندان محکوم خواهد شد و حکم کتبی به وکیل وی ابلاغ می‌شود.»

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:
 
info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :