0

عضو انجمن صنایع لبنی: ناتوانی در خرید، مصرف لبنیات را کاهش داد

بازدید 26<![CDATA[38 دقیقه

استان‌وایر – عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی می‌گوید ناتوانی مردم در خرید، سرانه مصرف لبنیات را در کشور کاهش داده است از این‌رو بخشی از شیر تولیدی در کشور به کارخانه‌های تولید شیر خشک رفته و تبدیل به شیرخشک و خامه می‌شود.

محمد فربد روز جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰، با بیان اینکه قصد ارائه گزارش غلط و سیاه‌نمایی ندارد، در خصوص وضعیت لبنیات در کشور به «ایلنا» گفت: «حاشیه سود صنعت لبنیات در سه ماه نخست سال جاری در بورس اوراق بهادار یک درصد بوده است. این در حالیست که سود قانونی مورد انتظار این صنعت حداقل ۱۴ درصد بود. بنابراین امکان دستیابی به سود قانونی هم مقدور نیست».

او دو دلیل «افزایش ورود صنعت‌گران به این حرفه و رقابت برای کسب سهم بازار» و «ناتوانی مردم در خرید لبنیات» را در کاهش سود در صنعت لبنی کشور دانست.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: «همواره این دیدگاه ارائه می‌شد که آسیب‌پذیری در صنعت غذا کم است اما هم اکنون به جایی رسیدیم که این صنعت نیز آسیب‌پذیر شده است. اگر در گذشته مردم از کفش و لباس و سفر خود می‌گذشتند الان از خوراک خود می‌گذرند. این دیدگاه من به‌عنوان یک فعال اقتصادی نیست بلکه گزارش ارائه شده از سوی مرکز آمار است».

براساس این گزارش در حال حاضر هیچ محصول لبنی به کشور وارد نشده و نیاز کشور در این زمینه در داخل تولید و تامین می‌شود.

هم‌چنین به گفته فربد حدود ۱۰ درصد تولیدات لبنی بر پایه شیر صادر می‌شود.

میزان شیر تولیدی ایران در سال ۸ میلیون تن است که حدود ۸۰۰ هزار تن از آن تبدیل به محصولات متنوع صادراتی از جمله شیر، پنیر، ماست، دوغ، خامه، کفیر، کره، بستنی، شیرخشک صنعتی و پودر آب پنیر می‌شود.

به گفته فربد، سرانه مصرف کره برای هر ایرانی در سال حدود نیم کیلو است.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :