0

شواهدی بر سرنگونی «عمدی» هواپیمای اوکراینی در یک گزارش تحقیقی

بازدید 8<![CDATA[1 ساعت،46 دقیقه

سایت انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی شامگاه چهارشنبه سوم آذر ۱۴۰۰ در یک نشست خبری بخش‌هایی از گزارش کمیته حقیقت‌یاب این انجمن درباره شواهد سرنگونی پرواز ۷۵۲ به صورت آنلاین منتشر کرد.

در این نشست حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن که همسرش پریسا اقبالیان و دخترش ری‌را اسماعیلیون را در این پرواز از دست داده گفت  که واکنش‌ها به حکومت ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی «قاطعانه» نبوده است.

او با اشاره به سیر شواهد و وقایع رخ داده گفت همه این اتفاق‌ها نشان می‌دهد ساقط کردن هواپیما عمدی بوده و «دولت کانادا و جامعه بین‌الملل باید کلیت سپاه پاسداران را به عنوان سازمانی تروریستی اعلام کند.»

او گفت که خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز واکنش «آسان‌گیرانه مقابل ایران» نمی‌خواهند.

حامد اسماعیلیون همچنین «تهیه یک گزارش مستقل بین‌المللی درباره هواپیمای اوکراینی» تاکید کرد و گفت: «ما خواهان انتشار کامل محتوای جعبه سیاه هواپیما و محتوای جعبه سیاه سامانه تور‌ ام۱ هستیم.»

جواد سلیمانی، عضو دیگر این انجمن و همسر الناز نبیئی از جان‌باختگان پرواز ۷۵۲، با حضور دراین نشست گفت که جمهوری اسلامی ایران از تحویل «پیکر کامل» قربانیان این پرواز به بخش قابل توجهی از خانواده‌ها خودداری کرده است.

او همچنین، عملکرد دولت کانادا در پیگیری پرونده هواپیمای اوکراینی را «بسیار کند» دانست.

جواد سلیمانی با اشاره به اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیشین ایران، مبنی‌بر احتمال «عمدی بودن» سرنگونی هواپیمای اوکراینی گفت که مقام‌های جمهوری اسلامی با هدف ایجاد سپر انسانی آسمان ایران را در شب حمله به پایگاه آمریکایی‌ها در عراق باز گذاشتند.

در گزارش انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی علاوه بر این به شواهد دیگری همچون   «انهدام کامل وسایل الکترونیکی مسافران»، «تاخیر مشکوک ۵۷ دقیقه‌ای در پرواز و تخلیه برخی از مسافران» و «تغییر مسیر پروازهای دیگر» اشاره شده است.

بخشی از نتایج ارائه شده در این گزارش تحقیقی در هیچ یک از گزارش‌هایی که پیش از این منتشر شده است نیامده و برخی از نتایج دیگر مبتنی‌بر اطلاعاتی است که تاکنون در دسترس عموم قرار گرفته است.

این انجمن که نماینده خانواده ۱۴۰ تن از جان‌باختگان است، همچنین خواستار آزادی معترضان بی‌گناهی شده که بابت اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی در بازداشت هستند.

هفته گذشته و همزمان با اعلام برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۰ متهم پرونده شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی در تهران، شماری از خانواده‌های قربانیان این پرواز، روز ۳۰ آبان سال جاری در مقابل دادگاه نظامی تهران تجمع کردند و شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

چند روز قبل از برگزاری این دادگاه امیرعلی‌حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، گفته بود که در روز سرنگونی هواپیما در تهران نبوده و پس از گذشت ۴۸ ساعت جمع‌بندی اولیه اتفاق افتاد و همه قانع شدند که این اتفاق افتاده و قطعا باید بگوییم.»

به گزارش رسانه‌های ایران متهم ردیف اول سرنگونی هواپیما یک سروان اعلام شده و امیرعلی حاجی‌زاده نیز مدعی شده است که «اجازه شلیک و دستور شلیک داده نشده بود اما (کسی را که شلیک کرده) در آن فضا قرار داده بودند» و این مسئله‌ای است که باید از سوی قوه قضاییه روشن شود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین روز ۲۱ دی ۱۳۹۹ مدعی شد که «به خاطر تصمیم‌گیری عجولانه یک فرد» این «سانحه» اتفاق افتاده و آن را «خطای انسانی» نامید.

اوکراین، کانادا و برخی ناظران می‌گویند این ادعا را قبول ندارند و حکومت ایران در حال لاپوشانی دلایل اصلی این ماجراست.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که اولکسی دانیلوف، دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین، پیش از این شلیک دستکم دو موشک از سوی  سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری را «عمدی» توصیف کرده بود با این هدف که از «افزایش تنش منطقه‌ای بین ایران و آمریکا جلوگیری کند»

او گفت که در جریان سفر به ایران و ملاقات با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز این موضوع را با او در میان گذاشته است.

دادگاه عالی انتاریو نیز پیش از این در حکمی، شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران را «عامدانه و تروریستی» دانسته بود. بر اساس این حکم، گزارش وزیر وقت امنیت اجتماعی کانادا نیز نشان می‌دهد ادعای جمهوری اسلامی ایران مبنی‌بر نقش «خطای انسانی» در سرنگونی این پرواز، درست نیست.

پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین بامداد ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ به‌ فاصله کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران با شلیک دستکم دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

جمهوری اسلامی پس از سه روز پنهان‌کاری و اظهارات متناقض و خلاف واقع، سرانجام بر شلیک موشک توسط پدافند ضدهوایی سپاه به این هواپیمای مسافربری اعتراف کرد.

در واقع، پنهان‌کاری جمهوری اسلامی، تناقض‌های پر شمار و ادعاهای متعدد کذب مقام‌های مختلف حکومت ایران، از جمله فرماندهان سپاه، مقام‌های دولتی و قوه قضاییه باعث شده که بسیاری در صحت ادعاهای مقامات جمهوری اسلامی تردید جدی داشته باشند.

تاکنون گزارش‌های متعددی از اقدام نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای ارعاب خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ منتشر شده است. سازمان اطلاعات و امنیت کانادا اعلام کرده که از آزار و ارعاب خانواده‌ها و بستگان قربانیان در کانادا «گزارش‌های معتبری» در دست است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز در گزارشی که خردادماه امسال منتشر شده اعلام کرده است که از زمان ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران در دی‌ماه ۹۸ تاکنون، خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز به شکل سازمان‌دهی‌شده هدف آزار و اذیت مقامات حکومت ایران قرار گرفته‌اند.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :