0

سقوط ارزش پوند لبنان؛ معترضان بار دیگر به خیابان‌ها آمدند

بازدید 40چند روز پس از آن که ارزش پوند لبنان به پایین‌ترین حد خود رسید، تظاهرکنندگان که برخی از آنها لاستیک‌ها را به آتش کشیده بودند، روز دوشنبه در اعتراض به فروپاشی اقتصادی در این کشور، جاده‌های بخش‌هایی از لبنان را مسدود کردند.

بحران اقتصادی لبنان که در سال ۲۰۱۹ ناگهان شدت گرفت، بیش از سه چهارم مردم آن کشور را به فقر کشانده و ارزش پول ملی این کشور را بیش از ۹۰ درصد کاهش داده است.

با سقوط پول ملی لبنان، هر دلار آمریکا هفته گذشته در ازای بیش از ۲۵هزار پوند لبنان معامله شد. هر دلار در سال ۲۰۱۹ با ۱۵۰۰ پوند لبنان معامله می‌شد.

به گزارش رویترز، معترضان لبنانی روز دوشنبه جاده‌ها در شهرهای بیروت، طرابلس در شمال لبنان و شهر جنوبی صیدا را با آتش زدن لاستیک مسدود کردند.

از زمان روی کار آمدن نخست وزیر جدید این کشور، نجیب میقاتی در ماه سپتامبر، پیشرفت چندانی در وضعیت لبنان حاصل نشده است. این کشور بیش از یک سال در بن‌بست سیاسی قرار داشت که بحران اقتصادی را تشدید کرد.

در لبنان یارانه‌های تقریبا همه کالاها از جمله سوخت و دارو کاهش یافته است و قیمت‌ها به دلیل فروپاشی خدمات اساسی مانند بخش مراقبت‌های بهداشتی، افزایش یافته است.

تمرکز اصلی کابینه دولت لبنان بر احیای مذاکرات با صندوق بین المللی پول بوده است که برای آغاز کمک های خارجی لازم است. اما در مورد ارقام مالی اصلی که لازمه شروع مذاکرات است، توافقی حاصل نشده است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :