0

روزنه rowzane | » گروسی خواستار محکومیت ایران به خاطر جلوگیری از بازرسی‌ها شد

تصویر پیدا نشد !
بازدید 26


مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر به واشنگتن به تشریح آخرین تحولات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران پرداخت. رافائل گروسی گلایه کرد که جمهوری اسلامی همچنان از دسترسی بازرسان به تاسیسات هسته‌ای جلوگیری می‌کند.

رافائل گروسی در نشستی در اندیشکده استیمسون در واشنگتن با اشاره به این که ایران همچنان به بازرسان آژانس اجازه انجام وظایف نظارتی‌شان را نمی‌دهد از قدرت‌های جهانی خواست این اقدام را محکوم کنند.

کشورهای غربی در ماه‌های گذشته به خاطر به خطر نیفتادن مذاکرات احیای برجام در وین از محکوم کردن صریح جمهوری اسلامی در شورای حکام آژانس خودداری کرده‌اند.

این مذاکرات فروردین سال جاری آغاز و شش دوره آن در دولت حسن روحانی انجام شد. مذاکرات وین با حضور نمایندگان ایران و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای انجام شد و آمریکا برای نخستین بار پس از خروج از توافق در اردیبهشت ۱۳۹۷ به صورت غیرمستقیم با آن مشارکت می‌کند.

گروسی در اندیشکده استیمسون در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت‌های مخفی هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرد که در این زمینه اطلاعاتی ندارد و همچنین شواهدی که خلاف آن را هم ثابت کند نیز در اختیار او نیست.

تحریف سخنان گروسی در رسانه‌های ایران و روسیه

این پاسخ مدیرکل آژانس در برخی رسانه‌های ایران و روسیه، از جمله خبرگزاری‌های تسنیم و اسپوتنیک به شکل تحریف‌آمیزی نقل شده است.

این دو رسانه بخش اظهار بی‌اطلاعاتی گروسی از فعالیت‌های مخفی ایران را برجسته کرده‌اند و در عین حال تسنیم از قول او نوشت: «به مکان‌های غنی‌سازی‌سازی ایران نظارت داریم.»

این در حالی است که رافائل گروسی تاکید کرده که اگر بازرسان آژانس اجازه بازرسی‌های لازم را داشته باشند این نهاد از توانایی لازم برای فهم آنچه در جریان است برخوردار است.

گروسی در اندیشکده استیمسون در مورد روابط با تهران با بیان این که “ما با فرصت‌های بزرگ و معضلات عظیمی روبرو هستیم” تاکید کرده که “آژانس یک لحظه هم متوقف نمی‌شود”.دویچه ولهSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :