0

روزنه rowzane | » کمک یک میلیارد دلاری آمریکا به گنبد آهنین اسرائیل

تصویر پیدا نشد !
بازدید 17


نمایندگان آمریکا کمک یک میلیارد دلاری به گنبد آهنین اسرائیل را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع لایحه اعطای کمک یک میلیارد دلاری به اسرائیل را برای تقویت سامانه‌های گنبدآهنین تصویب کرد. اعطای کمک مالی آمریکا به اسرائیل در لایحه‌ای جداگانه در مجلس این کشور تصویب شده است.

قانون‌گذاران آمریکا روز پنجشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) یک میلیارد دلار برای تامین سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل را تصویب کردند.

کمک یک میلیارد دلاری آمریکا به اسرائیل روز چهارشنبه ۲۲ سپتامبر پس از اعتراض دموکرات‌ها در مجلس از لایحه بودجه موقت دولت فدرال ایالات متحده حذف شد.

این مبلغ در قانون مربوط به تعطیلی قریب‌الوقوع دولت و بحران بدهی احتمالی اکتبر گنجانده شده بود. اما اعتراض گروهی از نمایندگان دموکرات در مجلس تحت کنترل دموکرات‌ها باعث شد که این بودجه از لایحه حذف شود.

اما بعدا کمک مالی به گنبد آهنین در لایحه‌ای جداگانه مورد بحث قرار گرفت و با ۴۲۰ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف به تصویب رسید.

قرار است این لایحه برای تصویب نهایی به مجلس سنای آمریکا فرستاده شود.

نانسی پلوسی ، رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا در سخنرانی خود گفت تصویب این لایحه نشان‌دهنده اتفاق‌نظر در کنگره برای امنیت اسرائیل است. خانم پلوسی تاکید کرد کمک به اسرائیل حیاتی است، زیرا امنیت اسرائیل برای امنیت آمریکا ضروری است.

مقامات اسرائیلی می‌گویند سامانه دفاعی گنبد آهنین صدها موشک شلیک شده توسط شبه نظامیان حماس از غزه را قبل از اینکه بتوانند به مناطق مسکونی اسرائیل اصابت کنند، منهدم کرده است.

اسرائیل از ۱۰ سال به این سو از سیستم دفاع راکتی موسوم به گنبد آهنین استفاده می‌کند. آمریکا تا کنون در حمایت از  این سیستم یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به اسرائیل کمک کرده است.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه “برای تعهد آنان به امنیت اسرائیل” و از مردم آمریکا برای “دوستی ثابت” ابراز قدردانی کرده است.

پنتاگون نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در تماس تلفنی با بنی گانتس، همتای اسرائیلی خود در مورد تحولات منطقه از جمله “ضرورت جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران” صحبت کرده است.

به گفته پنتاگون، وزیر دفاع اسرائیل از همتای آمریکایی خود به دلیل حمایت مستمر دولت آمریکا و پنتاگون برای فرآیندهای تجهیز اسرائیل به وسایل لازم برای دفاع از خود و شهروندانش تشکر کرد.

مخالفین لایحه حمایت مالی از اسرائیل از “کمک‌های بدون محدودیت به اسرائیل” انتقاد کردند. رشیده طلیب و ایلهان عمر نخستین زنان مسلمان کنگره آمریکا با ارسال توئیتی ضمن ابراز مخالفت با لایحه بودجه کمک مالی به اسرائیل به نقض حقوق بشر علیه فلسطینی‌ها و گسترش شهرک‌های غیرقانونی اشاره کردند.دویچه ولهSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :