0

روزنه rowzane | » اعتراضات ضد حکومتی در شهرهای لبنان ادامه دارد

تصویر پیدا نشد !
بازدید 35


در ادامه اعتراضات ضد حکومتی در لبنان، روز دوشنبه ٢٩ نوامبر هزاران نفر از مردم در شهرهای بیروت و طرابلس برای چندمین بار دست به تظاهرات زدند. در تظاهراتهای دیروز مردم با ایجاد راهبندان، تلاش کردند به محل استقرار ارگانهای دولتی  برسند، که مورد حمل وحشیانه نیروهای سرکوبگر قرار گرفتند. مردم به وضعیت بد اقتصادی، گرانی کالاهای اساسی و سیاستهای دولت قومی و مذهبی معترض بود و احزاب حاکم و در قدرت را مسئول وضعیت فاجعه بار زندگی شان دانسته و خواستار استعفای دولت هستند.

 پاسخ حکومت فاسد و دولت قومی و مذهبی به اعتراضات مردم، تلاش برای سرکوب و دادن و عده و عیده های توخالی بوده است.در کنار اعتراضات به وضعیت بد اقتصادی، در دو سال گذشته مردم  به دخالت و دست داشتن گروه تروریستی حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، معترض بوده و خواهان اخراج رژیم از لبنان و بیرون انداختن حزب الله از قدرت هستند. از نظر مردم حزب الله لبنان  گروه تروریستی و خود از عاملان و بانیان وضعیت اسفناک سیاسی و اقتصادی حاکم بر این کشور است.

لازم به توضیح است در سال ٢٠١٩ لبنان شاهد تظاهرات بزرگ ضد حکومتی علیه دولت قومی و مذهبی بود و برای مدت چندین هفته صدها هزار نفر علیه احزاب حاکم دست به اعتراض زده و خواهان سرنگونی دولت قومی و مذهبی شدند. با شیوع کرونا برای مدت یکسالی اعتراضات کمتر شد.

در طول دو سال گذشته سیستم قومی و مذهبی حاکم بر این کشور تلاش و تقلاهای زیادی کرده که ضمن دادن وعده و وعید به مردم برای خاموش کردن اعتراضات، “دولتی با ثبات” را سرکار بیاورد، که موفق نشده است. از اوایل امسال دوباره اعتراضات ضد حکومتی اوج گرفته است. مردم خواهان سرنگونی سیستم فاسد، دولت قومی و مذهبی حاکم  و بهبود اوضاع اقتصادی شان هستند.روزنهSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :