0

روزنه rowzane | » اطلاعیه سه نهاد در حمایت از ندانی سیاسی هوشمند علیپور

تصویر پیدا نشد !
بازدید 30


زندانی سیاسی هوشمند علیپور در پی رد درخواست مرخصی وی از روز ۲۵ آبان ۱۴۰۰ (۱۶ نوامبر ۲۰۲۱) در زندان مرکزی سنندج در اعتصاب غذا بسر می برد . برادر وی ژیان علیپور در روز ۲۲ مهر ۱۴۰۰ (۱۴ اکتبر ۲۰۲۱) در حالیکه برای تامین امرار معاش کولبری می کرد توسط نیروهای مرزی جمهوری اسلامی به قتل رسید.

هوشمند برای شرکت در مراسم خاکسپاری و یادبود برادرش درخواست مرخصی کرد ولی با مرخصی وی مخالفت شد. این رفتار ضد انسانی جمهوری اسلامی و عدم اعطای مرخصی در طول سه سال و نیمی که وی در زندان است سبب گردید که این زندانی سیاسی برای احقاق حقوق انسانی خود دست به اعتصاب غذا بزند.

هوشمند علیپور که اهل شهرستان سردشت است در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ( سوم اوت ۲۰۱۸) بهمراه فرد دیگری به نام “محمد استاد قادر”، اهل شهرستان سقز بازداشت شد. این دو زندانی به اتهام اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی توسط شعبه یکم دادگاه عمومی و انقلاب سنندج به ریاست قاضی “سعیدی” ابتدا به اعدام محکوم شدند. حکم اعدام این دو نفر پس از اعتراضات گسترده از سوی دیوان عالی جمهوری اسلامی لغو شد و هوشمند علی‌پور به ٨ سال و محمد استاد قادر نیز به ۵ سال حبس در زندان مرکزی سنندج محکوم شدند. محمد استاد قادر، ٣٠اردیبهشت١٣٩٩ با عفو مشروط از زندان آزاد شد.

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، کمپین برای آزادی کارگران زندانی و کمیته بین المللی علیه اعدام ضمن اعتراض شدید به رفتار ضد انسانی جمهوری اسلامی از خواستهای به حق هوشمند علیپور حمایت می کند. جمهوری اسلامی بجای رسیدگی به خواستهای هوشمند علیپور وی را به سلول انفرادی منتقل کرده است چرا که حتی از همبستگی دیگر زندانیان با هوشمند می ترسد. پس از انتقال هوشمند علیپور به سلول انفرادی تماس با وی قطع شده است و خبری از وضعیت سلامتی هوشمند در دست نیست. ما جمهوری اسلامی را مسئول جان و سلامتی هوشمند می دانیم و خواستار رسیدگی فوری به خواستهای این زندانی سیاسی از سوی مسئولین زندان مرکزی شهر سنندج هستیم. به درخواست فوری مرخصی از سوی هوشمند علیپور برای دیدار با خانواده اش پس از قتل بی رحمانه برادر وی توسط نیروهای جمهوری اسلامی باید پاسخ مثبت داده شود. هوشمند علیپور مثل هزاران زندانی سیاسی دیگر باید بدون هیچ قید و شرطی از زندان آزاد شوند. با حمایت وسیع از هوشمند علی پور و خواست بحق او کاری کنیم که او ناچار نباشد به اعتصاب غذای خود که به جسم و جانش لطمه میزند ادامه دهد.

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی- Campaign to Free the Political Prisoners in Iran (CFPPI)

کمپین برای آزادی کارگران زندانی (Free Them Now)

کمیته بین المللی علیه اعدام – International Committee Against Execution (ICAE)

۸ آذر ۱۴۰۰- ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :