0

دو روز با کارگران خوزستان؛ از معوقات مزدی تا بازگشت به کار کارگران اخراجی

بازدید 25<![CDATA[11 ساعت،28 دقیقه

استان‌وایر- استان خوزستان در دو روز منتهی به ۲۷ مهر ۱۴۰۰ شاهد چهار اعتراض کارگری بوده است. کارگران واحد اجراییات شهرداری منطقه ۴ اهواز، شهرداری خرمشهر، کارکنان شرکت آب و فاضلاب اهواز، کارگران سایت پسماند و تفکیک زباله صفیره از جمله این مراکز بوده‌اند. اما در آن سو، پرداخت دو ماه حقوق معوقه کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه از سوی مالک جدید و بازگشت به کار دو تن از کارگران اخراجی این مجتمع از اتفاقات مثبت این روزها بوده است.

شهرداری مسوول نیست؛ پیمان‌کار باید پاسخ‌گو باشد

کارگران واحد اجراییات شهرداری منطقه ۴ اهواز در اعتراض به عقب افتادن حقوق سه ماهه خود، روز ۲۶ مهر یک تحصن در ورودی شهرداری برگزار کردند.

نماینده کارگران می‌گوید: «از وقتی پیمان‌کار فعلی کار را بر عهده گرفته است، برای دریافت حقوق باید اعتراض کنیم. بدون اعتراض حقوق ما را نمی‌دهند. از ابتدای سال جاری تاکنون هر دو ماه یک بار حقوق گرفتیم و در حال حاضر حقوق مرداد، شهریور و مهر را طلب داریم.»

نایب رییس شورای شهر اهواز در واکنش به این موضوع گفته است: «بر ارسال قرارداد منعقد شده میان شهرداری و پیمان‌کار، ۳۴۶ نفر باید توسط او به کار گرفته می‌شدند. اما اکنون ۶۹ نفر مازاد بر حق پیمان و بدون توجه به قرارداد، استخدام شده‌اند.»

«زارع زاده» گفته است: «دلیل اصلی پرداخت نشدن حقوق، استخدام مازاد بر قرارداد توسط پیمان‌کار بوده و حقوق کارگران باید توسط او پرداخت شود. چون هیچ رابطه استخدامی بین کارگر و شهرداری وجود ندارد و آن‌ها تحت استخدام پیمان‌کار هستند.»

او با تاکید بر این که شهرداری مطابق با قرارداد منعقد شده با پیمان‌کار پرداختی داشته است و هیچ گونه بدهی به او ندارد، افزوده است: «در ماه‌های گذشته، پیمان‌کار صورت‌حساب‌های خود را به صورت علی‌الحساب و بیشتر از آن‌چه که باید، دریافت کرده است و از محل این افزایش دریافتی، باید حقوق و دستمزد کارکنان را پرداخت می‌کرد.»

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر

کارگران شهرداری خرمشهر روز ۲۶مهر برای چندمین بار در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مطالبات خود دست از کار کشیده و مقابل در فرمانداری این شهر تجمع کردند. معترضان که با بی‌توجهی مسوولان فرمانداری مواجه شدند، به مقابل دفتر نماینده شهرستان رفته و تجمع خود را آن‌جا ادامه دادند.

پرداخت دو ماه از معوقات کارگران نیشکر هفت‌تپه

با گذشت ۱۰ روز از واگذاری مدیریت هفت‌تپه به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، دو ماه از حقوق معوق کارگران این مجتمع پرداخت شد. بر اساس وعده داده شده، از اول تا پنجم آبان، حقوق مهرماه کارگران نیز به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی روز ۲۶ مهر در حاشیه بازدید از نیشکر هفت‌تپه اعلام کرد: «حقوق شهریورماه را نیز در آبان ماه پرداخت خواهیم کرد. از اول آذرماه، کارگران هفت تپه با روال عادی سایر کارگران توسعه نیشکر حقوق خود را دریافت خواهند کرد.»

«عبدعلی ناصری» با اشاره به فرآیند واگذاری شرکت هفت‌تپه اظهار کرد: «در تاریخ ۱۸مهر تصمیم بر این شد که شرکت توسعه نیشکر، مدیریت شرکت نیشکر هفت‌تپه را بر عهده بگیرد تا اقدامات مربوط به واگذاری نهایی شود. صورت‌جلسه‌ای توسط معاون اول رییس‌جمهوری تنظیم و به امضای دادستان کل کشور و مسوولان ذی‌ربط، از جمله وزیر جهاد کشاورزی، اقتصاد و… رسید.»

ناصری در خصوص برنامه زمان‌بندی سوددهی شرکت هفت‌تپه اعلام کرد: «بازگشت به روند جبران خسارات و سوددهی به یک فرجه زمانی حداقل دو ساله نیاز دارد که به نقطه صفر و یا سر به سر برسیم و پس از یک سال، روند سوددهی شرکت را آغاز کنیم.»

بازگشت به کار دو کارگر اخراجی هفت‌تپه

دو کارگر اخراج شده مجتمع نیشکر هفت تپه رای بازگشت به کار گرفتند. با حکم صادره از سوی هیات حل اختلاف اداره کار شهرستان شوش، «ایمان اخضری» و «محمد خنیفر» پس از سه سال به کار باز می‌گردند.

هیات حل اختلاف اداره کار شهرستان شوش روز شنبه ۲۳مهر با بررسی شکایت و تجدیدنظرخواهی دو نفر از کارگران اخراج شده این مجتمع رای بازگشت به کار صادر کرده است.

کارگرانی که در این پرونده حقوقی برای آن‌ها، رای بازگشت به کار صادر شده است، بین پنج تا ۱۰ سال سابقه کاری در این مجتمع را داشته‌اند و به اتفاق سه نفر دیگر از همکاران خود به دلیل حضور در اعتراضات کارگری سال ۱۳۹۸، به صورت دست‌جمعی اخراج شدند.

بر اساس رای صادره از سوی مرجع رسیدگی کننده به شکایت این دو کارگر در اداره کار شوش، اخراج این دو کارگر بی‌دلیل بوده است و باید به کار سابق بازگردند.

از وضعیت شغلی «اسماعیل بخشی»، «سالار بیژن‌پور» و «عظیم سرخه» با گذشت حدود سه سال هنوز اطلاعی در دست نیست.

ادغام را لغو کنید

کارکنان شرکت آبفای اهواز روز دوشنبه ۲۶ مهر با تجمع مقابل این شرکت آبفای استان، اعتراض خود را نسبت به عدم دریافت چند ماه حقوق اعلام کرده و خواستار لغو ادغام شرکت آبفا اهواز با خوزستان شدند.

آن‌ها معتقدند که مشکلات فعلی، نتیجه اقدام غیر کارشناسانه اداره آبفای استان در ادغام نیروهای آب روستایی و شهری است: «این ادغام نه تنها مشکلی را رفع نکرده بلکه باعث ایجاد بحران‌های مختلفی برای شرکت آبفای اهواز، از جمله عدم دریافت به موقع حقوق و نیز کمتر شدن کیفیت ارایه خدمات به شهروندان اهوازی شده است.»

بلاتکلیفی بی‌پایان کارگران تفکیک زباله اهواز

کارگران «سایت پسماند و تفکیک زباله صفیره» در اهواز بیش از یک سال است که بی‌کار شده‌اند و ۹ ماه از بیمه آن‌ها پرداخت نشده است. آن‌ها برای پی‌گیری مطالبات عقب افتاده خود بارها دست به تجمع زده‌اند ولی تا این لحظه نتیجه‌ای حاصل نشده‌ است.

یکی از کارگران سایت می‌گوید: «اغلب زنان مشغول در این‌جا، سرپرست خانوار هستند و از نقاط مختلف شهر اهواز  خود را به این سایت می‌رساندند تا با تفکیک زباله‌های شهر، تمام سختی‌های این کار را که سلامتی آن‌ها را تهدید می‌کند، به جان بخرند تا برای خانواده خود نانی دست و پا کنند.»

به گفته او، تمام امکانات و تجهیزات سایت زباله در آتش‌سوزی اخیر از بین رفته‌اند و سایت صفیره حدود یک و نیم سال است که تعطیل شده است.

به گفته کارگران، پیمان‌کاران سالانه و یا هر شش ماه یک‌ بار با آن‌ها قرارداد می‌بسته‌اند: «بارها برای حق و حقوق خودمان اعتراض کردیم. پیمان‌کار ۹ ماه از بیمه ما را پرداخت نکرد و پی‌گیری ما از مسوولان هم راه به جایی نبرد.»

آن‌ها به اداره کار استان شکایت کردند اما اداره کار تاکنون اقدامی نکرده است.

«رضوی»، رییس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز در واکنش به وضعیت سایت صفیره می‌گوید: «در این سایت تجهیزاتی وجود داشته که به سرقت رفته و مسوولان پی گیر مسایل حقوقی اموالی هستند که به سرقت رفته‌اند. در حال حاضر به دنبال این هستیم که سایت زباله بار دیگر احیا شود و برنامه درستی صورت بگیرد تا ضمن محافظت از اموال سایت صفیره، اقدامات موثری در سایت صورت بگیرد.»

کارخانه تفکیک زباله صفیره حدود ۱۲۰ کارگر دارد که ۷۵ نفر آن‌ها زن بوده و اکنون به دلیل آتش سوزی‌های سریالی که در این مرکز روی داده، بی‌کار شده‌اند. شهرداری اهواز از  ۲۸ مهرماه سال ۱۳۹۹به بهانه آخرین حادثه آتش سوزی در سایت و بعدتر به بهانه شیوع کرونا، سایت را تعطیل کرده و وعده راه‌اندازی مجدد آن را در دی‌ماه سال گذشته داده اما این وعده عملی نشده است.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :