0

در صورت عدم جدیت ایران در مذاکرات، آمریکا به «گزینه های دیگر» خواهد پرداخت

بازدید 8ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، در کنفرانس خبری روز سه شنبه ٢ آذر ماه ابراز امیدواری کرد نمایندگان دولت جدید ایران حداقل با حسن‌نیتی مشابه گروه مذاکره‌کننده پیشین، به وین بیایند.

آقای پرایس اظهار داشت دولت پیشین ایران متوجه بود در صورتی که به محدودیت‌های برجام بازگردد، برخی تحریم‌ها علیه آن برداشته می‌شوند و این به نفع آن کشور خواهد بود. وی گفت آمریکا امیدوار است که «این دولت ایران حداقل با حسن‌نیت، برای شرکت در مذاکرات با اعضای گروه ۵+۱ که در پی پیشبرد پیشرفت‌های دور سابق گفتگوها هستند، آماده باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه به این پرسش که آیا آمریکا آماده است گامی یک‌جانبه برای تشویق ایران بردارد، پاسخ منفی داد و افزود که آمریکا آماده مذاکره برای بازگشت متقابل به چارچوب برجام است. پرایس اظهار امیدواری کرد ایران هم همان جدیت را از خود در وین نشان دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر حاضر به فهرست کردن «گزینه‌های دیگر» آمریکا نشد و گفت که دولت بایدن هنوز به پایان این رویه ترجیحی خود، که دیپلماسی باشد، نرسیده است.

آقای پرایس تکرار کرد بازگشت متقابل آمریکا و ایران از خواسته‌های دیگر طرف‌های مذاکرات هم هست و آنها در انتظارند ببینند آیا این همان چیزی است که ایران هم می‌خواهد یا خیر. او در عین حال هشدار داد که عمل ایران نشان خواهد داد که جدی است یا خیر، و اگر آمریکا حس کند ایران در پی وقت‌کشی است به گزینه های دیگر که از هم‌اکنون با دیگر اعضا در مورد آن صحبت شده است، خواهد پرداخت.

دور هفتم گفت‌وگوهای ایران و قدرت‌های جهان بر سر برنامه اتمی تهران قرار است از روز دوشنبه ٨ آذر در وین از سر گرفته شود. این مذاکرات از ژوئن متوقف شده بود. طرف‌های مذاکرات به دنبال راه‌هایی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برجام هستند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا سه سال پیش از آن خارج شد و تحریم‌های سخت‌گیرانه علیه ایران اعمال کرد.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :