0

در خواست طالبان برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل؛ «سفیر جدید می‌فرستیم»

بازدید 13یک سخنگوی سازمان ملل روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور اعلام کرد که طالبان در نامه‌ای خواستار سخنرانی در جریان نشست سالانه مجمع عمومی این سازمان شده است.

استفان دوچاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، به خبرگزاری فرانسه گفته است، ​ آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد نامه طالبان را دریافت کرده که در آن خواستار مشارکت در مذاکرات سطوح بالا در این نهاد شده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید تاریخ ارسال این نامه روز دوشنبه ۲۰ سپتامبر است.

رویترز هم می‌گوید یک نسخه از این نامه را رویت کرده است که در آن طالبان سهیل شاهین سخنگوی خود در دوحه را به عنوان سفیر جدید افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده است.

طبق این گزارش، امیرخان متقی، وزیر امور خارجه حکومت طالبان این نامه را نوشته و او خواستار سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل شده است.

فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل هم تایید کرده است که طالبان می‌گویند، محمد غلام اسحاق‌زی، سفیر فعلی افغانستان، این کشور را نمایندگی نمی‌کند و ماموریتش پایان یافته است

سخنگوی سازمان ملل تصریح کرد که در خواست طالبان برای در اختیار گرفتن کرسی افغانستان و سخنرانی در مجمع عمومی به کمیته اعتبارنامه ارسال شده است. این کمیته ۹ عضو دارد که ایالات متحده، چین و روسیه از جمله اعضای این کمیته هستند.

رویترز می‌گوید، بعید است که این کمیته پیش از دوشنبه آینده، آخرین روز نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، تشکیل شود. بنابراین احتمال کمی وجود دارد که وزیر خارجه طالبان در این نهاد جهانی سخنرانی کند.

رویترز اضافه کرده است، در صورتی که سازمان ملل سفیر طالبان بپذیرد، این می‌تواند گامی مهم در تلاش این گروه برای به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه بین المللی باشد و چنین تحولی می‌تواند به بازکردن مسیرهای دست یابی به منابع مالی به طالبان کمک کند چرا که اقتصاد افغانستان اکنون با مشکل متعددی از جمله فقدان نقدینگی مواجه است.

آنتونیو گوترش هم پیشتر گفته بود، تمایل طالبان برای به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه بین المللی، تنها اهرمی است که کشورهای دیگر می‌توانند با آن برای تشکیل دولت فراگیر و احترام به حقوق، به ویژه برای زنان، در افغانستان بر این گروه فشار بیاورند.

رویترز می‌گوید تا زمانی که کمیته اعتبارنامه سازمان ملل در خصوص در خواست طالبان تصمیم بگیرد٬ محمد غلام اسحاق‌زی همچنان سفیر افغانستان خواهد بود. او قرار است روز دوشنبه آینده در مجمع عمومی سخنرانی کند.

هنوز مشخص نیست که آیا کشوری به این نامه طالبان اعتراض خواهد کرد یا نه.

گروه طالبان در مرداد ماه سال جاری توانست به سرعت تمامی ولایت های افغانستان را تصرف کند. نیروهای این گروه همزمان فرار محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری وقت افغانستان در ۲۴ مردادماه وارد کابل شدند.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه و رویترزمنبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :