0

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی: زندانی دوتابعیتی نداریم

بازدید 30<![CDATA[4 ساعت،49 دقیقه

استان‌وایر – دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران می‌گوید در حدود چهار دهه گذشته کمتر از ۵۰ نفر ایرانی با تابعیت مضاعف بازداشت شده‌اند.

کاظم غریب آبادی، روز چهارشنبه، ۱۰ آذر ۱۴۰۰، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی زندانی دوتابعیتی ندارد، گفت: «این درحالی است که ما تابعیت مضاعف را از لحاظ قانونی به رسمیت نمی‌شناسیم، اما بدون شک ما تسهیلات لازم برای هموطنان خود در نظر می‌گیریم».

غریب آبادی با بیان اینکه برخی از کشورهای اروپایی و غربی پیام می‌دهند که ایرانیان به ایران سفر نکنند، گفت: «تبلیغات کشورهای غربی کاملاً مسموم، سیاسی و انحرافی است و ایرانیان خارج از کشور توجهی به این موضوعات نکنند و هر زمان که تصمیم گرفتند به کشور سفر کنند این موضوع را عملی کنند و با هیچ مشکلی مواجه نخواهند شد».

در عین حال او تاکید کرد که «اگر کسی جرمی مرتکب شده باشد طبق قواعد و مقررات با وی برخورد خواهد شد».

در حال حاضر تعدادی از شهروندان دو تابعیتی از جمله «سیامک نمازی»، «انوشه آشوری»، «مراد طاهباز» و … در ایران زندانی هستند.

غریب آبادی با بیان اینکه در تمامی ادوار، ایرانیان خارج از کشور و ایرانیان داخل کشور برای مجموعه حاکمیت و نظام تفاوتی نداشته‌اند، گفت: «اینگونه نبوده که فقط کسانی که در داخل کشور زندگی می‌کنند را جزو هموطنان خود تلقی کنیم و از ایرانیان خارج از کشور غافل باشیم».

به گفته غریب آبادی بیش از ۴ میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می‌کنند که «این یک سرمایه بزرگی برای کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود».

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که هر ایرانی که قصد ورود به کشور را دارد بدون دغدغه بتواند وارد کشور شود و هر ایرانی که قصد سرمایه‌گذاری در داخل کشور دارد، اقدامات لازم برای آن برنامه‌ریزی و تسهیل شود.

او در خصوص ممنوع‌الخروج شدن شهروندان ایرانی خارج از کشور، توضیح داد: «درخواست‌های خود را به بخش‌های کنسولی منعکس کنند و جواب لازم را از طریق وزارت امور خارجه برای آن‌ها ارسال خواهیم کرد تا سامانه دقیق‌تری برای این موضوع طراحی شود».

اخیراً قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد «حق افراد است تا زمانی که ممنوع‌الخروج شدند بلافاصله از موضوع مطلع شوند و در فرودگاه در جریان موضوع قرار نگیرند».

به گفته معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه، برخی از ایرانیان زندانی در زندان‌های خارج از کشور از لحاظ خدمات بهداشتی، سلامت و قضایی در شرایط مناسبی قرار ندارند. او در این باره گفت که یکی از راهکارها «انتقال محکومان» با رضایت خود آن‌ها است.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :