0

حزب وحدت اسلامی افغانستان (شیعه)، طالبان را تهدید کرد

تصویر پیدا نشد !
بازدید 15


حزب وحدت اسلامی افغانستان (شیعه)، طالبان را تهدید کرد

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان از تشکل های شیعه در این کشور، نسبت به وضعیت جاری در افغانستان به طالبان هشدار داد.

به گزارش یورونیوز، محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در گفتگو با خبرگزاری تاس روسیه به طالبان هشدار داد که اگر این گروه به وعده خود برای اجتناب از استبداد عمل نکنند، جامعه شیعه و هزاره‌ها، درگیری مسلحانه را از سر می‌گیرند.

خلیلی گفته است که دولت موقت طالبان به هیچ‌وجه فراگیر نیست و از نظر او «ادامه این مسیر برای دیگر نیرو‌های [سیاسی] و گروه‌های قومی غیرقابل قبول است.»

از زمان به قدرت رسیدن طالبان، علاوه بر مساله زنان، امکان اعمال تبعیض سازمان‌یافته علیه اقلیت‌ها و به‌ویژه اقوام هزاره و تاجیک باعث نگرانی جدی میلیون‌ها شهروند افغانستان و همچنین جامعه جهانی شده است.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان هشدار داد: «این وضعیت قطعاً برای تاجیک‌ها و ازبک‌ها غیرقابل تحمل می‌شود و آن‌ها به همراه هزاره‌ها به میدان جنگ باز می‌گردند.» این مقام سیاسی افغانستان با این حال ابراز امیدواری کرده که طالبان در برابر فشار‌های جامعه جهانی عقب نشینی کند و جنگ داخلی اتفاق نیفتد.

لازم به ذکر است حزب وحدت اسلامی افغانستان به رهبری عبدالعلی مزاری در زمان سقوط دولت نجیب‌الله در کابل در سال ۱۳۷۱ش، یکی از طرف‌های اصلی جهاد و سیاست در افغانستان بود که اهداف خود را عدالت اجتماعی و به دست آوردن حقوق شیعیان و هزاره‌ها اعلام کرده بودند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :