0

جو بایدن از همه کشورها خواست به طرح «کاهش گاز متان» بپیوندند

بازدید 18جو بایدن، رییس جمهور آمریکا روز جمعه ۲۶ شهریور از همه کشورهای جهان خواست به طرح مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا برای کاهش تولید گاز متان بپیوندند.

به گزارش خبرگزاری رویترز رییس جمهور آمریکا در اجلاس مجازی با رهبران «مجمع اقتصادهای بزرگ» از سایر کشورها خواست همچون آمریکا و اتحادیه اروپا متعهد شوند که در دهه آینده حجم قابل توجهی از انتشار گاز متان را کاهش دهند.

مقابله با گرمایش زمین وتغییرات اقلیمی یکی از اولویت‌های مهم دولت جو بایدن در سیاست داخلی و بین المللی است.

آمریکا و اتحادیه اروپا چند روز پیش تعهد دادند که تا سال ۲۰۳۰ حجم انتشار گاز متان در مقایسه با میزان فعلی را حداقل ۳۰ درصد کاهش دهند.

آنها در آستانه اجلاس اقلیمی سازمان ملل که در ماه نوامبر در گلاسکو اسکاتلند برگزار می‌شود اقدامات خود در این زمینه را افزایش داده و امیدوارند که در این اجلاس اهداف بلندپروازانه‌تری در زمینه مقابله با گرمایش زمین تصویب شود.

آقای بایدن در بخشی از سخنانش گفت: «این طرح نه تنها باعث کاهش سریع روند گرمایش زمین خواهد شد بلکه پیامدهای جانبی بسیار مثبتی از جمله بهبود سلامتی عموم و افزایش بهره وری در کشاورزی خواهد داشت.»

وی افزود: «ما معتقدیم که این هدف بلندپروازانه ولی در عین حال واقع‌گرایانه است و از همه شما می‌خواهیم که به تعهد برای کاهش تولید گاز متان بیپوندید.»

به گفته کاخ سفید، رهبران آرژانتین، بنگلادش، اندونزی، کره جنوبی، مکزیک، بریتانیا و اتحادیه اروپا و همینطور آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل در این اجلاس مجازی شرکت داشتند.

تعداد رهبرانی که در این اجلاس شرکت کردند در مقایسه با اجلاس مشابهی که به مناسبت روز زمین و در ماه آوریل امسال به دعوت جو بایدن برگزار شد، کمتر بود. در اجلاس ماه آوریل رهبران چین، روسیه، آلمان و تعداد بیشتری از اقتصادی بزرگ جهان شرکت کرده بودند.

رییس جمهور آمریکا گفت هدف از برگزاری اجلاس روز جمعه افزودن بر دیدارها و مذاکرات در مورد تغییرات اقلیمی است و دولت او از جمله جان کری، نماینده ویژه واشنگتن در زمینه تغییرات اقلیمی، می‌کوشد کشورهای بیشتری را به اجرای اقدامات موثر برای مقابله با گرمایش زمین جلب کند.

آقای بایدن در بخش دیگری از سخنانش در اجلاس روز جمعه گفت: «گذشته از اقدامات در زمینه کاهش انتشار گاز متان، باید در همکاری با یکدیگر در اجلاس اقلیمی گلاسکو اهداف و برنامه‌های موثرتری برای مهار گرمایش زمین در حد ۱.۵ درجه سانتی‌گراد تصویب کنیم.»

رییس جمهور آمریکا در اجلاس ماه آوریل اعلام کرد که این کشور تا سال ۲۰۳۰ میزان انتشار گازهای آلاینده در مقایسه با سال ۲۰۰۵ را بین ۵۰ تا ۵۲ درصد کاهش خواهد داد.

آقای بایدن در هفته‌های اخیر و همزمان با وقوع سیلاب، طوفان و آتش‌سوزی‌های شدید در آمریکا بارها بر اهمیت تغییرات اقلیمی و مقابله با گرمایش زمین تاکید کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.نSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :