0

جهان به نقطه عطف رسیده و دیگر وقتی نداریم

بازدید 88سازمان ملل متحد در گزارش جدیدی از تغییرات آب و هوایی می‌گوید محدود کردن گرمایش زمین تا ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بدون کاهش فوری انتشار گازهای گلخانه‌ای در مقیاسی وسیع «غیرممکن» است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز با اشاره به یافته‌های جدید گفت که جهان به «نقطه عطف» رسیده و تأکید کرد که این گزارش نشان می‌دهد که «واقعاً دیگر وقتی نداریم.»

این گزارش که روز پنج‌شنبه ۲۵ شهریور و چند هفته پیش از آغاز نشست بزرگ تغییرات اقلیمی سازمان ملل (COP26) در گلاسگو منتشر شده می‌گوید که کاهش موقت انتشار گاز کربن ناشی از همه‌گیری کووید ۱۹ هیچ سودی برای کاهش سرعت گرم شدن بی‌امان زمین نداشته و تغییرات آب و هوایی و تأثیرات آن شتاب بیشتری گرفته است.

توافقنامه اقلیمی ۲۰۱۵ پاریس که در نشست «کاپ۲۱» (COP21) منعقد شد، خواستار جلوگیری از گرمایش زمین در حد زیر ۲ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح دوران پیش از صنعتی و در حالتی مطلوب‌تر، نزدیک به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنج‌شنبه و همزمان با تازه‌ترین گزارش سازمان ملل گفت که یافته‌های این گزارش تازه نشان می‌دهد که تا دستیابی به اهداف توافق پاریس هم‌چنان فاصله بسیاری داریم.

او در مقدمه‌ای که بر این گزارش نوشته نیز هشدار داد که امسال انتشار گازهای سوخت فسیلی دوباره افزایش یافته و اگر میزان این انتشار گاز فوراً و به‌سرعت کاهش پیدا نکند «پیامدهای فاجعه‌باری برای مردم و برای کره زمین خواهد داشت.»

به تازگی رکورد گرما در کانادا در ماه ژوئن شکسته شد و در شهر لیتون این کشور دمای ۴۹.۶ درجه سانتی‌گراد ثبت شد.

گزارش سازمان ملل می‌نویسد که پژوهش علمی نشان می‌دهد بدون تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت‌های انسانی، چنین چیزی ناممکن بود.

در مورد سیل شدید ژوئیه در آلمان نیز این گزارش با اطمینان بالایی می‌گوید که تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت انسانی «احتمال وقوع چنین رویدادی را افزایش داده است.»

بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که به‌ویژه منطقه مدیترانه و محدوده ایران و شرق افغانستان که خشکسالی و آتش‌سوزی‌ بیشتری به خود دیده طی سال‌های پیش رو تشدید این شرایط را شاهد خواهد بود.

از آن‌ سو مناطقی چون شبه‌جزیره عربستان و سودان که شاهد سیلاب‌های فزاینده است با افزایش بیشتر باران‌های سیل‌آسا روبه‌رو خواهد شد.

آقای گوترش از همه کشورها خواست تا برای به صفر رساندن انتشار خالص گازهای گلخانه‌ای خود تا سال ۲۰۵۰ میلادی متعهد شوند و گفت که «من انتظار دارم که همه این مسائل در نشست اقلیمی کاپ۲۶ حل و فصل شود.»

او تأکید کرد: «آینده ما در خطر است.»منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :