0

تیراندازی به خبرنگار رادیو سلام‌وطندار در کابل

بازدید 31<![CDATA[8 ساعت،26 دقیقه

براساس گزارش‌ها، خبرنگار و ویراستار رادیو «سلام‌وطندار» افغانستان با نام «محمدعلی احمدی»، در یک سوء قصد در شهر کابل زخمی شده است.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز»، «شاه‌حسین رسولی»، سردبیر رادیو سلام‌وطندار روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ با اعلام این خبر گفت احمدی پس از چند روز، از بخش مراقبت‌های ویژه‌ شفاخانه ترخیص و به بخش عادی منتقل شده است.

براساس این گزارش، احمدی روز شنبه ۲۷ شهریور در مسیر رفتن به خانه‌اش در غرب شهر کابل زخمی شده است.

سردبیر سلام‌وطندار در این باره توضیح داد: «محمدعلی احمدی پس از آن در داخل موتر[خودرو] هدف تیراندازی قرار گرفت که مرد مهاجم در مورد شغل و این که کارمند این رادیو بوده، آگاهی یافته است.» 

او گفت: «این مرد در کنار آقای احمدی نشسته بوده و در هنگام پایین‌ شدن از موتر، بر او تیراندازی کرده است.»

در این تیراندازی، دو گلوله به پای خبرنگار سلام‌وطندار اصابت کرده است. 

به گفته سردبیر سلام‌وطندار، فرد مهاجم پیش از تیراندازی خطاب به محمدعلی احمدی گفته است: «سلام‌وطندار یک رادیوی امریکایی است.»

هنوز مسوولیت این رویداد را شخص و یا گروهی به عهده نگرفته است.

پیش از این نیز «شکیب سیاووش»، دیگر خبرنگار این رادیو هنگام پوشش اعتراضات در کابل توسط نیروهای طالبان بازداشت و مورد لت‌وکوب قرار گرفته بود.

هم‌چنین در موردی دیگر، در تاریخ ۱۷ شهریور، «طالبان» «تقی دریابی» و «نعمت نقدی»، خبرنگاران روزنامه اطلاعات روز را بازداشت و شلاق زده بودند. این دو خبرنگار به اضافه سه نفر دیگر به دلیل پوشش اعتراضات زنان در کابل بازداشت شده بودند.

اطلاعات امروز در این‌بار نوشت: «طالبان هر کدام آنان را به اتاق‌های جداگانه منتقل و سپس زیر ضربه‌ شلاق قرار داده بودند. آثاری از شلاق و کابل‌ بر سر، صورت و بدن این دو گزارش‌گر اطلاعات روز مشاهد می‌شد.»

تصویر شلاق خورده این خبرنگاران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان، مواردی از آزار و شکنجه خبرنگاران منتشر شده است. بیش از صدها خبرنگار نیز به دلیل مشخص نبودن وضعیت فعالیت مطبوعات، تعطیل و خبرنگاران نیز خانه‌نشین شده‌اند.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :