0

توافق ایران و طرف اروپایی برجام بر سر آغاز مذاکرات در ماه نوامبر

بازدید 23<![CDATA[57 دقیقه

استان‌وایر – معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید با انریکه مورا، مسئول هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، به توافق رسیده است که مذاکرات را در ماه میلادی آینده(آذرماه) آغاز کنند.

علی باقری کنی، روز چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «گفتگویی جدی و سازنده با انریکه مورا در مورد عناصر ضروری مذاکرات موفق داشتم.  توافق کردیم‌ پیش‌ از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع کنیم».

به گفته معاون سیاسی وزارت امور خارجه تاریخ دقیق مذاکرات هفته بعد اعلام خواهد شد.

دیدار و مذاکرات بین علی باقری‌کنی و انریکو مورا، در بروکسل مقر اتحایه اروپا انجام شده است. دور پیشین مذاکرات این دو مقام در تهران برگزار شده بود.

باقری کنی پیش از سفر به بروکسل به رسانه‌ها در ایران گفته بود: «در ادامه گفت‌وگوهای مفید که در تهران با آقای مورا داشتم، اکنون در پی زمینه‌های لازم و مناسب برای شکل‌گیری مذاکرات جدی جهت دستیابی به توافقی هستیم که نتیجه عملی را در پی داشته باشد.»

باقری کنی در این سفر با تئودورا گنتزیس، دبیرکل وزیر خارجه بلژیک، نیز دیدار داشت و در این‌باره توضیح داد که در این دیدار مسائل دوجانبه، افغانستان و سایر موضوعات بین‌المللی مورد بحث بوده است.

با این حال وزارت خارجه بلژیک در توییتر نوشت که در این دیدار تبادل نظر آزاد درباره توافق هسته‌ای ایران صورت گرفته است. همچنین وزارت خارجه بلژیک تاکید کرد این کشور بر این باور است که برجام بهترین ابراز برای یک راه‌حل دوجانبه قابل قبول برای مسئله هسته‌ای ایران است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز روز چهارشنبه، درباره مذاکرات گفته است: «نمی‌خواهیم از نقطه بن‌بست مذاکرات وین وارد مذاکرات شویم.»

او توضیحاتی در نقطه بن‌بست ارائه نکرد. پیش از این مقام‌های آمریکا گفته بودند اصرار طرف ایرانی بر لغو همه تحریم‌ها می‌تواند این مذاکرات را به بن‌بست بکشاند.

امیرعبداللهیان با اشاره به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای گفت: «فرمتی که در مذاکرات وین شکل گرفته را قبول داریم و به زودی پس از ارزیابی از گفت‌وگوهای امروز باقری با مورا درباره این‌که در چه تاریخی وارد گفتگو با ۱+۴ شویم، تصمیم می‌گیریم.»

وزیر خارجه ایران گفته است «صرف بازگشت آمریکا به برجام اهمیت ندارد، مهم این است که نتیجه بازگشت به نفع ایران شود.»

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :