0

تهدید اشغال نظامی اوکراین توسط روسیه همچنان بالاست 

بازدید 11مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۳ دی در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید، که با محوریت دیدارهای آمریکا و متحدان آن با نمایندگان دولت روسیه در اروپا برگزار شد، گفت با توجه به حضور ده‌ها هزار نظامی روسیه در امتداد مرزهای مشترکش با اوکراین و همچنین در مناطق اشغالی، تهدید تهاجم نظامی توسط روس‌ها همچنان بالاست.

جیک سالیوان ادامه داد: با این حال جامعه اطلاعاتی ما هنوز به این ارزیابی نرسیده است که روس‌ها به طور قطعی تصمیم گرفته‌اند دست به یک اقدام نظامی در اوکراین بزنند.

او گفت: جامعه اطلاعاتی ما پیشتر به داده‌هایی دست یافته بود و هم‌اکنون ارزش آنها کاهش یافته است مبنی بر این که روسیه در حال ایجاد زمینه‌ای یا بهانه‌ای برای تهاجم به اوکراین، از جمله از طریق متهم کردن کی‌یف به انجام فعالیت‌های خرابکارانه و عملیات سایبری برای تدارک حمله قریب الوقوع علیه نیروهای روسیه در شرق اوکراین بودند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اضافه کرد، در صورت اقدام نظامی مجدد روسیه، آمریکا به تقویت نظامی کشورهای عضو ناتو هم مرز روسیه و همزمان به تقویت توان نظامی اوکراین برای دفاع از خود خواهد پرداخت.

جیک سالیوان افزود: ما در مذاکرات با روس‌ها در پافشاری بر اصول خود ثابت قدم بودیم و در مورد حوزه‌هایی که می‌توانیم پیشرفت کنیم صحبت کردیم و آن حوزه‌هایی که محل بحث نمی‌توانند باشند نیز به صراحت صحبت کردیم. اتحاد بین متحدان ما به طور کامل برای روس‌ها به نمایش گذاشته شد.

او گفت دولت پرزیدنت بایدن مذاکرات و مشورت‌هایش را هم با متحدان و هم با روس‌ها ادامه خواهد داد، اما زمان بعدی گفت‌وگو با روس‌ها را تعیین نکرد.

به گفته آقای سالیوان، آمریکا همزمان آماده است با مشورت و همراهی متحدان خود در صورتی که روس‌ها مسیر نظامی را برگزینند، تحریم‌های سنگین و گسترده‌ی را بر مسکو اعمال کند.

مشاور امنیت ملی پرزیدنت بایدن در پاسخ به پرسشی در مورد میزان کارآمدی تحریم‌ها و این که وضعیت کنونی در مرز روسیه با اوکراین به‌رغم اعمال تحریم‌های پیشین آمریکا و غرب پس از تهاجم مسکو به شبه جزیره کریمه رخ داده است، به موفقیت اعمال تحریم‌ها بر جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

او گفت تحریم‌های گسترده و سنگین از دلایل اصلی آوردن تهران به میز مذاکره و دستیابی به توافق برجام در سال ۲۰۱۵ شد.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :