0

تفهیم اتهام حبیب اسیود رهبر سابق جنبش النضال در دادگاه انقلاب تهران

بازدید 13<![CDATA[2 ساعت،16 دقیقه

استان‌وایر- روز یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ خبرگزاری قوه قضاییه از تفهیم اتهام حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، که یک‌سال قبل از خاک ترکیه ربوده و به ایران منتقل شده بود، خبر داد

بنابراین گزارش در جلسه تفهیم اتهام حبیب اسیود، رهبر پیشین «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز»، خود را کارمند اداره کار سوئد و دارای تابعیت سوئد معرفی کرده است.

در کیفرخواست صادر شده اتهام‌های بمب‌گذاری در اداره مسکن و شهرسازی اهواز، عملیات بمب‌گذاری سازمان برنامه و بودجه اهواز، بمب‌گذاری در اداره محیط زیست، بمب‌گذاری انتقال خط لوله‌های نفت، بمب‌گذاری در محور انتقال نفت آبادان و اهواز و ماهشهر، بمب‌گذاری در فرمانداری دزفول و آبادان، برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در دادگستری اهواز بعنوان اتهامات حبیب اسیود مطرح شده‌ و تاکید شده است که وکیل این زندانی سیاسی باید در دادگاه حاضر شود.

جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌های « جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» را «تروریستی» و این گروه را تحت «حمایت مستقیم سرویس‌های اطلاعاتی» عربستان سعودی و اسرائیل می‌داند.

مقامات جمهوری اسلامی همچنین مدعی شده‌اند که حبیب اسیود حمله شهریور ۹۷ به رژه نیروهای مسلح ایران را سازماندهی کرده است.

در جریان این حمله، ۲۵ نفر کشته شدند و پس از آن فشار نهادهای امنیتی بر فعالان عرب داخل و خارج ایران شدت گرفت.

پس از این حمله ایران سفیران هلند، دانمارک و کاردار موقت بریتانیا را احضار و به فعالیت‌های گروه النضال در این  کشورها اعتراض کرد. این اقدام در پی پخش اعترافات اجباری حبیب اسیود از صدا و سیمای دولتی ایران صورت گرفت که در بخشی از آن او دولت‌های اروپایی از جمله دانمارک و سوئد را متهم کرد که از فعالیت‌های  او علیه جمهوری اسلامی آگاه بوده‌اند.

سعيد حمیدان دبیر کل جنبش عربی آزادی‌بخش الاحوازگفته است که در ملاقات با  کنت دپوشلون یکی از نمایندگان کمیته روابط خارجی سوئد به آنها اعلام شده  كه دولت سوئد تلاش کرده از طریق سفارت این کشور در تهران با آقای اسیود دیدار کند اما حکومت ایران موافقت نکرده است.

علاوه بر این آقای سعيد حمیدان گفته است که دولت سوئد تلاش کرده تا در این پرونده وکیلی را برای آقای اسیود معرفی کند اما دستگاه قضایی ایران نپذیرفته است.

 تا کنون نه خانواده آقای اسیود در خارج ایران و نه خواهران و برادران او در داخل ایران موفق نشده‌اند تا با او صحبت يا ديدار داشته باشند.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :