0

ترکیه؛ اظهارات تازه اردوغان لیر را به خاک سیاه نشاند

بازدید 30


ترکیه؛ اظهارات تازه اردوغان لیر را به خاک سیاه نشاند

ارزش لیره ترکیه به رقم بی سابقه جدید سقوط کرد و هر دلار آمریکا با ۱۴ لیره معامله شد.

سقوط جدید ارزش لیره پس از آن رخ داد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بار دیگر از الگوی جدید اقتصادی حمایت کرد و گفت: این الگو مبتنی بر کاهش نرخ بهره با وجود نزدیک شدن نرخ تورم به ۲۰ درصد است.

لیره ترکیه از ابتدای امسال بیش از ۴۶ درصد از ارزش خود را از دست داده بود.

شبکه های تلویزیونی ترکیه گزارش دادند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در آخرین دفاع خود از کاهش اخیر نرخ بهره که منجر به سقوط لیر، واحد پول ترکیه شده است، گفته است که هرگز از افزایش نرخ بهره دفاع نخواهد کرد.

اردوغان افزود: ترکیه دیگر در برابر تهدیدات از سوی بازار‌های مالی تسلیم نمی‌شود. ترکیه تغییر کرده است و دیگر ترکیه قدیم نیست. اقتصاد ما توانایی مقابله با این تهدیدات را دارد و با قاطعیت در برابر این تهدیدات خواهیم ایستاد و با آن‌ها مقابله خواهیم کرد.

رئیس جمهور ترکیه در جریان بازگشت از سفر خود به ترکمنستان در جمعه خبرنگاران گفت: نرخ بهره کماکان پایین می آید؛ من هرگز از افزایش نرخ بهره دفاع نکرده‌ام و اکنون نیز از آن دفاع نمی‌کنم و در آینده نیز از افزایش نرخ بهره دفاع نخواهم کرد و هرگز در این موضوع سازش نخواهم کرد.

تحت فشار اردوغان، بانک مرکزی از سپتامبر تا کنون نرخ بهره را ۴۰۰ واحد کاهش داده و به ۱۵ درصد رسانده است و انتظار می‌رود که نرخ بهره در دسامبر نیز دوباره کاهش یابد؛ اقتصاددانان به شدت از این سیاست انتقاد کرده و نسبت به تورم حدود ۲۰ درصدی هشدار داده‌اند.

اردوغان اخیرا گفته است که نوسانات اخیر نرخ ارز مبتنی بر سیاست های اقتصادی نیست و آنکارا آماده است تا از طریق بانک‌های دولتی حمایت لازم را برای تقویت سرمایه‌گذاری ارائه کند.

شبکه های تلویزیونی ترکیه همچنین در تازه ترین گزارش خود اورده اند که اردوغان دیدگاه نامتعارف خود در خصوص نرخ بهره را تغییر نداده است.

رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین صحبت های خود گفته است که “انشاءالله تا قبل از انتخابات خواهید دید که تورم تا چه حد کاهش می یابد.”

لیر در برابر دلار در سال جاری تا ۴۵ درصد سقوط کرده است و به پایین ترین سطح خود یعنی ۱۳.۴۵ در روز سه شنبه رسید که بسیاری از این ضررها به پول ملی پس از دفاع اردوغان از سیاست پولی متحمل شد.

نظرسنجی رویترز پیش‌بینی می‌کند که تورم سالانه در ماه نوامبر به بالاترین میزان در سه سال گذشته یعنی ۲۰.۷ درصد برسد و در این بین اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که کاهش ارزش لیر تورم را در سال آینده به ۳۰ درصد خواهد رساند.

نوسانات لیر برنامه‌های مخارج خانوارها را تغییر داده است، عرضه برخی داروها را مختل کرده است و فروش برخی از کالاهای وارداتی مانند تلفن‌های همراه را برای مدت کوتاهی متوقف کرده است.

بسیاری از اقتصاددانان و قانونگذاران اپوزیسیون خواستار تغییر فوری سیاست و برگزاری زودهنگام انتخابات شده اند، در حالی که دولت علیرغم خطرات، در کنار فشار اردوغان برای محرک های پولی ایستاده است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :