0

تجمع اعتراضی علیه واکسن کرونا در مقابل مجلس

بازدید 25روز چهارشنبه نشستی در زمینه آینده افغانستان با حضور مقامات کشورهایی چون ایران، پاکستان، چین و همچنین نمایندگان طالبان، در پایتخت روسیه آغاز شد.

روسیه می‌گوید هدف از برگزاری این نشست، هماهنگی تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از یک بحران انسانی در افغانستان است.

در آغاز این نشست سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت کشورش تلاش‌های طالبان برای ایجاد ثبات در وضعیت سیاسی و نظامی افغانستان را به رسمیت می‌شناسد. او همچنین گروه‌هایی مانند داعش را متهم کرد که سعی در سوءاستفاده از وضعیت افغانستان دارند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز می‌گوید این گروه از شرکت‌کنندگان درخواست کمک اقتصادی و حمایت سیاسی خواهد کرد. آمریکا در نشست مسکو حضور ندارد.

یک روز پیش از نشست مسکو، وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه، ۲۷ مهر، اعلام کرد که روسیه، چین و پاکستان مایلند به افغانستان کمک کنند، اما مسکو گفت که هنوز آمادگی به رسمیت شناختن دولت طالبان را ندارد.

مذاکرات روز چهارشنبه در مسکو با حضور نمایندگان طالبان و مقامات ۱۰ کشور از جمله چین و پاکستان، یکی از مهم‌ترین نشست‌های بین‌المللی طالبان از زمان به دست گرفتن قدرت در اواسط ماه اوت است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه، هفته گذشته هشدار داد که جنگجویان داعش در حال تجمع در افغانستان هستند تا در جمهوری‌های شوروی سابق ناامنی ایجاد کنند و خبرگزاری فرانسه می‌گوید که نشست امروز در مسکو در جهت تلاش روسیه برای تقویت نفوذ خود در آسیای میانه است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه کهنه‌کار روسیه، در گردهمایی چهارشنبه سخنرانی داشت و ریاست هیئت طالبان را عبدالسلام حنفی، معاون نخست‌ وزیر حکومت طالبان، بر عهده دارد.

او از چهره‌های ارشد در حکومت جدید طالبان است و هفته گذشته رهبری مذاکرات این گروه با اتحادیه اروپا و ایالات متحده را نیز بر عهده داشت.

سرگئی لاوروف در آستانه نشست امروز مسکو گفت که روسیه در حال حاضر از به‌ رسمیت شناختن طالبان خودداری می‌کند و منتظر است آنها به وعده‌هایی که هنگام به قدرت رسیدن داده بودند عمل کنند، «از جمله در مورد فراگیر بودن سیاسی و قومی دولت جدید.»

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که ایجاد یک دولت فراگیر و تلاش برای هماهنگی واکنش جهانی برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان در دستور کار جلسه چهارشنبه قرار دارد.

تاکنون هیچ کشوری طالبان را به‌عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخته است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :