0

تاثیر اقدامات منطقه‌ای و جاه‌طلبی‌ اتمی ایران را نمی‌توان نادیده گرفت

بازدید 27لیندا توماس گرین‌فیلد٬ سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه با اشاره به جاه طلبی اتمی و اقدامات «شرارات‌بار» ایران در منطقه از شورای امنیت خواست جلسات بیشتری درباره جمهوری اسلامی برگزار کند.

محور اصلی سخنرانی خانم لیندا توماس گرین‌فیلد در نشست شورای امنیت درباره «خاورمیانه» بر موضوع صلح در این منطقه متمرکز بود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در ابتدا به سفر اوایل ماه جاری میلادی خود از اسرائیل، کرانه باختری و اردن اشاره کرد و گفت، این سفر در راستای تأیید مجدد حمایت ایالات متحده از راه حل تشکیل دو کشور صورت گرفت، راه حلی که ما هنوز قویاً معتقدیم قابل اجرا است – راه حلی که براساس آن (شهروندان) در یک اسرائیل یهودی و دموکراتیک زندگی می‌کنند و در کنار آن یک کشور مستقل و پایدار فلسطینی قرار دارد.

خانم لیندا توماس گرین‌فیلد همچنین گفت، شاهد وضعیت امنیتی جدی در اسرائیل بودم. اسرائیل به طور مرتب توسط «سازمان‌های تروریستی، از جمله حماس و حزب‌الله، که هر دو توسط ایران تامین مالی می‌شوند» مورد حمله قرار می‌گیرد.

سفیر آمریکا تصریح کرد، تاثیر اقدامات شرارت‌بار ایران در منطقه، جاه‌طلبی‌های هسته‌ایش، و نفرتش از اسرائیل را نمی‌توان نادیده گرفت.

خانم لیندا توماس گرین‌فیلد می‌گوید در سفر به اسرائیل شهروند این کشور نگرانی خود را درباره تمرکز یک‌جانبه سازمان ملل متحد بر اسرائیل را نیز با او در میان گذاشتند.

او اضافه کرد که نشست‌های ماهانه شورای امنیت درباره وضعیت خاورمیانه٬ تقریباً منحصراً بر اسرائیل متمرکز است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در ادامه تاکید کرد٬ توجه شورا امنیت سازمان ملل باید منعکس کننده همه حوزه‌هایی باشد که صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند و ما باید جلسات علنی در مورد لبنان داشته باشیم و در مورد ایران نیز به طور منظم‌تری نشست برگزار کنیم.

این ظهارات در حالی مطرح شده است که روز گذشته یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از گزارش برنامه‌ریزی ایران برای غنی‌سازی اورانیوم تا ۹۰ درصد ابراز نگرانی کرده است.

وب‌سایت خبری اکسیوس روز دوشنبه به نقل از دو منبع آمریکایی نوشت مقامات اسرائیلی گفته‌اند که جمهوری اسلامی در صدد غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم است که اورانیوم با غظلت بالا در تسلیحات اتمی کاربرد دارد.

طبق این گزارش، اسرائیل همچنین معتقد است این اتفاق می‌تواند تهران را به افزایش بیشتر حملات علیه نیروها و منافع آمریکا در منطقه از طریق نیروهای خود در یمن، سوریه و عراق سوق دهد.

وضعیت فلسطینی‌ها

خانم لیندا توماس گرین‌فیلد همچنین گفته است که در سفر اخیر خود نگرانی‌های شهروندان فلسطینی را نیز شنیده است.

او اظهار داشت: من داستان‌هایی در مورد حمله شهرک نشینان اسرائیلی به فلسطینی‌ها، غارت خانه‌ها و تخریب اموال در کرانه باختری را شنیدم، و این موضوعی است که من به طور گسترده با همتایان اسرائیلی درباره آن بحث کردم.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در ادامه گفت، به من گفته شد که خانواد‌ه‌های فلسطینی می ترسند مجبور به ترک خانه‌های خود شوند، زیرا با گسترش شهرک های (یهودی نشین) امکان گرفتن مجوز ساخت تقریبا (برای فلسطینی‌ها) غیر ممکن است.

خانم لیندا توماس گرین‌فیلد تصریح کرد، عدم موافقت ایالات متحده با گسترش شهرک سازی به دهه ها قبل باز می‌گردد. این برای ما چیز جدیدی نیست. اما این رویه به مرحله حساسی رسیده است و اکنون حتی امکان عملی بودن راه حل ایجاد دو کشور از طریق مذاکره را تضعیف می‌کند.

راه حل «دو کشور برای دو ملت» بر تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی (بر اساس مر‌زهای پیش از سال ۱۹۶۷ در کرانه غربی، نوار غزه و بیت المقدس شرقی) در کنار اسرائیل تاکید دارد.

با استفاده از وب سایت دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان مللSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :