0

به نظر می‌‌رسد ایران برای بازگشت متقابل به پایبندی به برجام جدی نیست

بازدید 48آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت٬ هفتمین دور مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین متوقف شد، زیرا به نظر نمی‌رسد ایران در حال حاضر در انجام آنچه که برای بازگشت به پایبندی متقابل به این توافق ضروری است، «جدی» باشد.

آنتونی بلینکن به رویترز گفته است٬ آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران همزمان با وقت کشی در مذاکرات هسته‌ای، به توسعه برنامه اتمی خود ادامه دهد و در صورت شکست دیپلماسی، واشینگتن گزینه‌های دیگر را دنبال خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد، آنچه در دو روز گذشته شاهد آن بودیم این است که به نظر نمی‌رسد ایران درباره آن چیزی که برای بازگشت به تعهدات ضروری است، جدی باشد و به همین دلیل ما به این دور از گفت‌وگوها در وین پایان دادیم.

او در ادامه گفت، ما با همه شرکای خود که در این فرآیند حضور دارند به طور بسیار نزدیک و با دقت مشورت خواهیم کرد. و خواهیم دید که آیا ایران علاقه‌ای به تعامل جدی دارد یا نه.

مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی حاضر در برجام برای احیای این توافق بعد از پنج روز در وین، پایتخت اتریش خاتمه یافت و قرار شده است که هیئت‌های حاضر در این مذاکرات برای مشورت به پایتخت‌های خود برگردند. آمریکا در مذاکرات وین به صورت غیر مستقیم حضور داشت.

منابع دیپلماتیک اروپایی حاضر در مذاکرات وین از موضع هئیت جدید ایران در این دور از مذاکرات ابراز «نگرانی» و «ناامیدی» کرده‌اند.

در حالی که برخی از منابع دیپلماتیک گفته‌اند که این مذاکرات در هفته آینده از سر گرفته خواهد شد، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هشدار داد که ممکن است وقفه طولانی‌تری در این مذاکرات به وجود بیاید.

وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با رویترز تصریح کرده است، اگر مسیر برای بازگشت به تعهدات متقابل در چارچوب توافق (برجام) به بن بست برسد، ما به دنبال گزینه‌های دیگر خواهیم رفت.

در همین حال، علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام گفته است: « اینکه طرف‌های اروپایی خیلی نسبت به برخی از پیشنهادهای ما رضایت نداشتند درست است، اما این پیشنهادها بر اساس مبانی مشترک بین دو طرف تدوین شده و لذا آن‌ها اعتراضی نسبت به اینکه این پیشنهادها نامربوط است نداشتند؛ اما می‌گفتند با دیدگاه‌های ما انطباق ندارد.»

علی باقری کنی در خصوص اهمیت پیشنهاد خود در این دور از مذاکرات برجام گفته است، «نکته مهم پیشنهاد ایران این است که مبتنی بر مبانی مشترک است و نشان دهنده این است که ما با این پیشنهادها ضمن ارائه نظر خودمان و اینکه قبول داریم با نظر طرف مقابل منطبق نیست ولی نشان می‌دهیم که برای دست یابی به توافق اراده جدی داریم.»

در روزهای اخیر مقام‌های ایران و آمریکا نسبت به دستیابی به در دور تازه مذاکرات احیای برجام در وین ابراز بدبینی کرده بودند.

آنتونی بلینکن روز گذشته گفته بود که اقدامات و لفاظی‌های اخیر ایران جایی برای خوش‌بینی باقی نگذاشته است، و در مقابل حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران اظهارات مشابهی بیان کرده و گفته بود: «درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوشبین نیستیم.»

با استفاده از رویترز و ایرناSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :