0

برادران افکاری «۱۵ ماه» است که در سلول انفرادی به‌سر می‌برند

بازدید 52خبرگزاری هرانا روز پنج‌شنبه ۱۱ آذر در گزارشی از شرایط وحید افکاری و حبیب افکاری در زندان، نوشت که آن‌ها از شهریور ۱۳۹۹ تاکنون به مدت ۱۵ ماه است که در زندان انفرادی به‌سر می‌برند.

این گزارش عنوان می‌کند که برادران افکاری در بند عبرت زندان عادل‌آباد شیراز هستند، بندی که از آن به عنوان «دربسته» یاد می‌شود و در آن‌جا از حق برقراری تماس تلفنی و رسیدگی پزشکی مناسب محروم هستند.

وحید و حبیب افکاری به ترتیب در شهریور و آذر ۱۳۹۷ در ارتباط با اعتراضات مرداد آن سال در شیراز بازداشت شدند. برادر آن‌ها نوید افکاری، کشتی‌گیر ملی‌پوش، نیز به اتهام قتل عمد در جریان آن رخدادها اعدام شد، اتهامی که او همواره آن را رد کرده و گفته بود که تحت شکنجه ناگزیر از اعتراف دروغ شده است.

گزارش هرانا به نقل از سعید افکاری، برادر وحید و حبیب افکاری، می‌گوید که این دو «۱۵ ماه گذشته را در انفرادی و بدون حتی یک تماس گذرانده‌اند».

دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز وحید افکاری را به ۵۴ سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری را نیز به ۲۷ سال و سه ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

فعالان حقوق بشر اما تاکید دارند که آن‌ها در جریان بازجویی‌های خود برای اخذ اعتراف، بارها مورد ضرب‌وشتم و شکنجه قرار گرفته‌اند.

در این میان، اعدام نوید افکاری در شهریور پارسال اعتراض شدید فعالان حقوق بشر و وکلای درگیر پرونده او را به‌دنبال داشت که تاکید کردند شواهد برای اثبات اتهام قتل، ناکافی بوده و در برخی موارد ضدونقیض است.

این اعدام واکنش گسترده‌ای را هم در میان ورزشکاران و کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت که آن را محکوم کردند.

با استفاده از گزارش‌های هرانا و سایت رادیو فردا/س.ن/ک.رSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :