0

اقدام غیرانسانی رژیم ایران برای زیر فشار گذاشتن فرانسه

بازدید 11


اقدام غیرانسانی رژیم ایران برای زیر فشار گذاشتن فرانسه

روابط فرانسه با جمهوری اسلامی اخیرا پس از اظهارات مکرون در باره مذاکرات برجام دچار تنش شده است. بطوریکه رژیم ایران دولت فرانسه را به ایفای نقش پلیس بد در مذاکرات متهم می کند.

به گزارش رادیو فرانسه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، بازگرداندن فریبا عادلخواه، پژوهشگر فرانسوی-ایرانی، را به زندان اوین محکوم کرد و این اقدام را خودسرانه و بی پایه و اساس توصیف کرد و اطمینان داد که فرانسه برای آزادی او بسیج شده است.

رئیس جمهوری فرانسه که در برابر انجمن روسای دانشگاه‌های این کشور سخن می‌گفت با ابراز ناخرسندی از بازگرداندن فریبا عادلخواه، پژوهشگر ۶٢ ساله، به زندان اوین تاکید کرد که «محبوس کردن او هیچ توجیهی ندارد. او به سبب فعالیت علمی خود زندانی شده است».

کمیتۀ حمایت از فریبا عادلخواه یک روز پیش از آن در پاریس «حیرت و انزجار» خود را از بازگرداندن او به زندان اوین اعلام داشته و با انتشار بیانیه‌ای، تصمیم مقامات رژیم ایران در این زمینه را «بیشرمانه» توصیف کرده و آن را اقدامی در جهت دست یافتن «اهداف مبهم داخلی و خارجی» جمهوری اسلامی دانسته بود.

این کمیته در بیانیۀ خود تاکید کرده بود که فریبا عادلخواه «پژوهشگر ارشد در مرکز مطالعات و تحقیقات بین‌المللی وابسته به موسسۀ عالی علوم سیاسی پاریس است که به عنوان زن دانشمند سال ٢٠١٩، جایزۀ ایرِن ژولیوت کوری به او تعلق گرفته و […] با اتهامات وارد شده بر وی کاملاً بیگانه است».

وزارت امور خارجۀ فرانسه نیز با صدور بیانیه ای خواستار «آزادی فوری» او شده و هشدار داده بود که باززندانی کردن او «بر روابط میان فرانسه و ایران اثرات منفی خواهد گذاشت و اعتماد میان دو کشور را از میان خواهد برد».Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :