0

افزایش ۸۶ درصدی معاینات همسرآزاری روانی در بهار ۱۴۰۰

بازدید 10<![CDATA[37 دقیقه

استان‌وایر – آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که حدود ۹۶ درصد از مجموع ۸۰ هزار و ۱۸۷ مورد معاینه مربوط به مدعیان «همسر آزاری جسمی» در پزشکی قانونی‌های کشور در سال ۱۳۹۹ معطوف به زنان بوده است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، روز پنج‌شنبه، ۴ آذر ۱۴۰۰، طی سال گذشته از مجموع ۱۸۲ مورد معاینه مربوط به مدعیان «همسرآزاری روانی» پزشکی قانونی تنها ۱۰ مورد معاینه مربوط به مردان بوده و در رواقع سهم زنان از این معاینات در سال گذشته ۹۴ درصد بوده است.

همچنین در فصل بهار ۱۴۰۰ نیز در مجموع ۲۰ هزار و ۷۳۵ مورد معاینه مدعیان همسر آزاری جسمی در پزشکی قانونی انجام شد که از این تعداد ۶۹۹ مورد برای مردان و ۲۰ هزار و ۳۶ مورد مربوط به زنان بود.

از میان ۵۶ مورد معاینه مدعیان همسرآزاری روانی در بهار ۱۴۰۰ نیز ۱۴ مورد برای مردان و ۴۲ مورد برای زنان انجام شده است.

براساس این گزارش، معاینات مربوط به مدعیان همسرآزاری جسمی در بهار امسال به نسبت بهار سال گذشته با رشد هفت درصدی و معاینات مربوط به مدعیان همسرآزاری روانی نیز در همین بازه زمانی و در قیاس با بهار ۱۳۹۹ با رشد ۸۶ درصدی مواجه بوده است.

همچنین در بهار امسال ۹۶ درصد از معاینات مدعیان همسر آزاری جسمی و ۷۵ درصد از معاینات مدعیان همسر آزاری روانی معطوف به زنان می‌شود.

هر ساله بازه ۱۶ روزه‌ای از  ۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر که روز جهانی حقوق بشر است، به نام «۱۶ روز نارنجی» در نظر گرفته می‌شود تا کشورها بتوانند برنامه‌های استراتژیک خود را در حوزه منع خشونت عیله زنان و بهتر کردن زندگی زنان پیگیری کنند.

از خشونت عیله زنان و دختران به عنوان رایج‌ترین موارد نقض حقوق بشر در جهان یاد می‌شود.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :